Hlavní obsah
Míra nezaměstnanosti Foto: Martin Havelka, Novinky

Nezaměstnanost vzrostla na 2,8 procenta

Míra nezaměstnanosti v srpnu podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla 2,8 procenta. O rok dříve činila jen 1,9 procenta. V porovnání s červencem se zvýšila o desetinu procentního bodu.

Míra nezaměstnanosti Foto: Martin Havelka, Novinky
Nezaměstnanost vzrostla na 2,8 procenta

V mezinárodním srovnání je česká nezaměstnanost stále nízká. „Nezaměstnanost od února mírně roste, avšak ve srovnání s jinými státy EU je ta česká stále nejnižší,“ připomněl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

U mužů činila míra nezaměstnanosti 2,7 procenta, u žen 2,8 procenta.

Svoje data o nezaměstnanosti pravidelně zveřejňuje Úřad práce ČR, který vychází z jiné metodiky. Podle něj míra nezaměstnanost v srpnu činila 3,8 procenta oproti 2,7 procenta o rok dříve.

Na zvýšení nezaměstnanosti se do značné míry podílí globální pandemie nemoci covid-19. S ní souvisí také restriktivní vládní opatření a částečný útlum mezinárodního obchodu.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ).
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků