Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jindra Pašková, Právo

Nezaměstnanost v únoru mírně vzrostla, bez práce je víc jak půl miliónu lidí

Míra nezaměstnanosti v únoru vzrostla na 9,2 procenta z lednových 9,1 procenta. O práci se ucházelo 541 685 lidí, což je v porovnání s lednem o 7596 více. Zvýšil se i počet volných pracovních míst. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Ilustrační foto Foto: Jindra Pašková, Právo
Nezaměstnanost v únoru mírně vzrostla, bez práce je víc jak půl miliónu lidí

„Vyšší nárůst nezaměstnanosti nepřišel mimo jiné díky tomu, že vymizel negativní vliv ukončování pracovních poměrů koncem roku, který se projevil v lednové nezaměstnanosti,“ připomněl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin. Na vyšší míře nezaměstnanosti se podepsalo únorové počasí, které nepřálo stavebním pracím.

Dlouhodobým problémem domácí ekonomiky zůstává i nadále slabá domácí poptávka, která se následně odráží na vyšší míře nezaměstnanosti a nízkém počtu volných pracovních míst. Opatrnost zaměstnavatelů se proto bude podle Volfa projevovat v neochotě nabírat nové pracovní síly.

Foto: ČTK

Před několika dny uveřejnila vláda další plánované kroky na straně výdajů, které dopadnou také na státní úředníky. „Další zeštíhlování státního aparátu a slučování či rušení některých úřadů bude tlačit na další růst počtu lidí bez práce. Nezaměstnanost by se tak mohla převalit přes 9,5 procenta,“ domnívá se Volf.

Záleží i na krizi v Evropě

Podle analytika Miroslava Nováka ze společnosti Akcenta by celková nezaměstnanost měla kulminovat v únoru a v březnu a s příchodem jarních měsíců poklesnout zpět pod hladinu devět procent. „Zcela vyloučit se však nedá ani setrvání míry nezaměstnanosti nad hladinou devíti procent v případě, že se naplní černé scénáře o hlubší recesi v evropských zemích,“ nastiňuje Novák.

Foto: ČTK

Také podle analytika Michala Kozuba ze společnosti Home Credit v dalších měsících začne nezaměstnanost opět klesat. „Únorové mrazy polevily a mohou začít některé venkovní a sezónní práce. Velké nábory nových zaměstnanců nejsou na pořadu dne, ale ani masové propouštění ve velkých podnicích zatím nehrozí,“ doplnil Kozub.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v okresech Jeseník (17,9 procenta), Bruntál (17,8 procenta) a Most (16,3 procenta). Naopak nejnižší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okresech Praha-východ (3,5 procenta), hl. m. Praha (4,1 procenta) a Praha-západ (4,2 procenta).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků