Hlavní obsah
Radnická Foto: Jiří Smutný

Ministři schválili výrazné zdražení cigaret

Krabička cigaret podraží v dalších dvou letech asi o 13 korun. Ministři v pondělí na svém výjezdním zasedání v Brně schválili novelu zákona o spotřebních daních, jejichž růst po české vládě požaduje Evropská unie.

Radnická Foto: Jiří Smutný
Ministři schválili výrazné zdražení cigaret

Podle vládou schválené novely se minimální daň na cigaretu, což je jedna ze dvou složek zdanění cigaret, zvýší z 94 haléřů na 1,13 Kč, což je zhruba 6 Kč na krabičku. V roce 2006 bude zvyšování pokračovat na 1,36 Kč za cigaretu (asi 7 Kč na krabičku). Druhou složkou zdanění je pak procentní podíl z prodejní ceny, který by měl příští rok vzrůst z 23 % na 24 %.

Rozpočet bohatší o téměř 10 miliard

Vyšší spotřební daň na tabákové výrobky už letos zdražila cigarety v průměru o čtyři koruny na krabičku. "Při zachování struktury spotřeby roku 2003 by celkový dopad zvýšení sazeb daně z tabákových výrobků pro státní rozpočet měl činit v roce 2005 + 2,55 mld. a v roce 2006 + 6,9 mld.," informoval v pondělí Novinky mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Dopad zdražování na kuřáckou kapsu by ovšem mohla poněkud zmírnit tvrdá konkurence. Pro prodej v ČR je totiž zaregistrováno přes 200 značek cigaret. Konkurence výrobce už letos přiměla, aby si raději snížili marže a část dopadu zvýšení spotřební daně nesli na svých bedrech.

Kritika EU

Kritiku nízké ceny cigaret v České republice zřejmě přinese celoevropská studie, kterou unijní odborníci zveřejní v úterý v Bruselu. Zpráva o kouření na starém kontinentu naopak pochválí Británii, kde krabička cigaret již běžně stojí 6,6 eura (211 korun), informovala agentura Reuters. V Česku loni činila průměrná cena krabičky cigaret 42 korun.

Česká republika a Lucembursko mají "velmi špatnou" politiku boje proti kouření, protože ponechávají stav, kdy jsou cigarety v poměru k příjmům levné, řekl Luk Joossens, který se na zprávě pro síť Evropské unie pro prevenci proti kouření podílel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků