Hlavní obsah
Malajská ministryně životního prostředí Yeo Bee Yin (třetí zleva) kontroluje kontejner s odpadem v malajském přístavu Butterworth. Foto: Vincent Thian, ČTK/AP

Malajsie vrátila Britům a Francouzům 3800 tun nelegálně vyvezených plastů

Malajsie za loňský rok poslala celkem 150 kontejnerů se 3800 tunami plastového odpadu zpět do zemí původu, zejména do Francie a Velké Británie. Právě z těchto zemí byla většina odpadu původně ilegálně vyvezen do Malajsie. Informoval o tom německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Malajská ministryně životního prostředí Yeo Bee Yin (třetí zleva) kontroluje kontejner s odpadem v malajském přístavu Butterworth. Foto: Vincent Thian, ČTK/AP
Malajsie vrátila Britům a Francouzům 3800 tun nelegálně vyvezených plastů

Drtivou většinu ze zmíněných 3800 tun ilegálně importovaného odpadu Malajsie vrátila do Francie a Velké Británie, menší část však poslala také do USA, Kanady, Španělska a Hongkongu.

Za vrácení odpadu Kuala Lumpur nic neplatila. Ministryně životního prostředí Yeo Bee Yin v minulosti prohlásila, že Malajsie nehodlá být „skládkou světa“, a proto bude veškerý ilegálně dovezený odpad vracet do zemí původu.

V nejbližší době půjde o dalších 110 kontejnerů, z nichž polovina pochází z amerického kontinentu.

Fotografie nelegálně dovezeného plastového odpadu z Austrálie v malajsijském přístavu Port Klang.

Foto: Vincent Thian, ČTK/AP

Ještě v roce 2012 zhruba padesát procent světového odpadu proudilo do Číny. Ta se však v loňském roce této praktice postavila a zakázala dovoz plastového a dalšího odpadu. Západní země proto hledají další místa, kam by mohly posílat odpadky. Kromě Malajsie jde například o Indonésii, Filipíny, Vietnam nebo Thajsko.

V září vyzvala Indonésie západní státy, aby si do 90 dnů převzaly 547 kontejnerů odpadu, který do země vyvezly.

V kontejnerech, které měly obsahovat papírový odpad, se vyskytovaly také plasty a nebezpečné materiály. Část kontejnerů Indonésie poslala do Austrálie, další si měly převzít Velká Británie, Nový Zéland, Španělsko a Belgie.

Podobně jako Indonésie a Malajsie se na přelomu května a června zachovaly Filipíny, když do kanadského Vancouveru poslaly 1500 tun odpadu, které Kanada do asijské země vyvezla v letech 2013 a 2014.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte dokonce Kanaďanům pohrozil, že s nimi přeruší diplomatické styky a odpad vysype do jejich vod, pokud nebudou jednat dostatečně rychle.

Odpadkový kolonialismus

Ačkoliv se problému vývozu odpadu do rozvojového světa dostává větší pozornosti především v poslední době, hovoří se o něm již zhruba čtyři desetiletí. V 80. letech se také v této souvislosti začalo hovořit o takzvaném „odpadkovém kolonialismu“.

Rozvíjející se země, do kterých západní státy začaly svůj odpad vyvážet, často postrádaly technologie, aby ho dokázaly adekvátně skladovat nebo zpracovat.

V roce 1989 v reakci na tento problém vznikla takzvaná Basilejská úmluva, která má omezovat pohyb nebezpečných odpadů přes hranice. Často je však porušována či obcházena. USA ji podepsaly, ale neratifikovaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků