Hlavní obsah

Malajsie vrátila Britům a Francouzům 3800 tun nelegálně vyvezených plastů

21. 1. 2020, 13:24
Novinky, bož

Malajsie za loňský rok poslala celkem 150 kontejnerů se 3800 tunami plastového odpadu zpět do zemí původu, zejména do Francie a Velké Británie. Právě z těchto zemí byla většina odpadu původně ilegálně vyvezen do Malajsie. Informoval o tom německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Foto: Vincent Thian, ČTK/AP

Malajská ministryně životního prostředí Yeo Bee Yin (třetí zleva) kontroluje kontejner s odpadem v malajském přístavu Butterworth.

Článek

Drtivou většinu ze zmíněných 3800 tun ilegálně importovaného odpadu Malajsie vrátila do Francie a Velké Británie, menší část však poslala také do USA, Kanady, Španělska a Hongkongu.

Za vrácení odpadu Kuala Lumpur nic neplatila. Ministryně životního prostředí Yeo Bee Yin v minulosti prohlásila, že Malajsie nehodlá být „skládkou světa“, a proto bude veškerý ilegálně dovezený odpad vracet do zemí původu.

V nejbližší době půjde o dalších 110 kontejnerů, z nichž polovina pochází z amerického kontinentu.

Foto: Vincent Thian, ČTK/AP

Fotografie nelegálně dovezeného plastového odpadu z Austrálie v malajsijském přístavu Port Klang.

Ještě v roce 2012 zhruba padesát procent světového odpadu proudilo do Číny. Ta se však v loňském roce této praktice postavila a zakázala dovoz plastového a dalšího odpadu. Západní země proto hledají další místa, kam by mohly posílat odpadky. Kromě Malajsie jde například o Indonésii, Filipíny, Vietnam nebo Thajsko.

Indonésie posílá odpad zpátky na Západ

V září vyzvala Indonésie západní státy, aby si do 90 dnů převzaly 547 kontejnerů odpadu, který do země vyvezly.

V kontejnerech, které měly obsahovat papírový odpad, se vyskytovaly také plasty a nebezpečné materiály. Část kontejnerů Indonésie poslala do Austrálie, další si měly převzít Velká Británie, Nový Zéland, Španělsko a Belgie.

Asie se bouří proti odpadkovému kolonialismu

Podobně jako Indonésie a Malajsie se na přelomu května a června zachovaly Filipíny, když do kanadského Vancouveru poslaly 1500 tun odpadu, které Kanada do asijské země vyvezla v letech 2013 a 2014.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte dokonce Kanaďanům pohrozil, že s nimi přeruší diplomatické styky a odpad vysype do jejich vod, pokud nebudou jednat dostatečně rychle.

Odpadkový kolonialismus
Ačkoliv se problému vývozu odpadu do rozvojového světa dostává větší pozornosti především v poslední době, hovoří se o něm již zhruba čtyři desetiletí. V 80. letech se také v této souvislosti začalo hovořit o takzvaném „odpadkovém kolonialismu“.Rozvíjející se země, do kterých západní státy začaly svůj odpad vyvážet, často postrádaly technologie, aby ho dokázaly adekvátně skladovat nebo zpracovat.V roce 1989 v reakci na tento problém vznikla takzvaná Basilejská úmluva, která má omezovat pohyb nebezpečných odpadů přes hranice. Často je však porušována či obcházena. USA ji podepsaly, ale neratifikovaly.

Reklama

Související témata:

Související články

Asie se bouří proti odpadkovému kolonialismu

15. 7. 2019, 19:32

Stále více asijských států se bouří proti praktikám západních zemí, které vyvážejí odpad do Asie. O to více odpadků však míří do těch asijských států, které se...

Indonésie posílá odpad zpátky na Západ

20. 9. 2019, 7:07

Bohaté západní státy si mají do 90 dnů převzít 547 kontejnerů odpadu, který vyvezly do Indonésie. Upozornil na to server deníku Independent. Země výzvou...

Výběr článků