Hlavní obsah

Lukašenko se otáčí k Moskvě zády. Chce místo rublů platit v dolarech

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek vyzval, aby se běloruské obchodní transakce s Ruskem vypořádávaly v dolarech nebo eurech. Reagoval tak na pokles hodnoty ruského rublu. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura Belta.

Lukašenko se otáčí k Moskvě zády. Chce místo rublů platit v dolarech

Lukašenko rovněž upozornil, že kvůli propadu ruské měny nehodlá devalvovat běloruský rubl. "Nebudeme obchodovat v rublech, ale v dolarech," prohlásil. "Měli jsme již dávno požadovat, aby nám Rusko platilo také v tvrdé měně," dodal.

Rusko je podle agentury Reuters hlavním obchodním partnerem Běloruska. Běloruské hospodářství je tak silně závislé na ruské ekonomice, která se nyní potýká s negativními důsledky západních sankcí a poklesu cen ropy. Ruský rubl ztratil od začátku letošního roku zhruba polovinu své hodnoty.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Bělorusko minulý měsíc snížilo odhad růstu domácí ekonomiky pro příští rok na 0,2 až 0,7 procenta z dříve předpokládaných dvou procent. Běloruský ministr hospodářství Nikolaj Snopkov označil zhoršení výhledu za důsledek nepříznivého vývoje ruské i globální ekonomiky.

Bělorusko patří mezi blízké spojence Ruska. Lukašenko však navzdory provázanosti obou ekonomik politiku Moskvy příležitostně kritizuje, napsala agentura Reuters.

Kurz rublu ve čtvrtek kolísá kolem středečního závěru a obchoduje se před polednem v kurzu 62 rublů za dolar, v úterý se dostal až k 80 rublům za dolar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků