Hlavní obsah

Letošní sezóna hotelů je nejhorší za 10 let

Většina hotelů letos zaznamenala meziroční pokles tržeb na jeden pokoj v rozmezí 20 až 35 procent. Důvodem je úbytek hostů v důsledku krize a s tím související snížení cen ubytování. Podle Asociace hotelů a restaurací jde o nejhorší sezónu za deset let.

Letošní sezóna hotelů je nejhorší za 10 let

Českým hotelům ubyli především Němci, Angličané, Irové, Nizozemci, Japonci, Američané, Španělé a Brazilci. Nabídka převyšuje poptávku ve většině regionů už od loňského roku, nejvíce je to vidět v Praze, která má více hotelů než například větší Vídeň.

„Obsazenost se propadává o zhruba 18 procent, ceny se propadávají o deset až 11 procent. Což dává celkový propad asi 28 procent v porovnání s loňským rokem,“ uvedl šéf luxusního hotelu Le Palais Prague Jiří Gajdošík.

Hotely si podle průzkumu vesměs hlídají kvalitní personál a snaží se držet zaměstnanost, náhradu za odchozí pracovníky však nehledají. Le Palais musel dokonce sáhnout k propouštění. „Bylo to nutné, jinak to bohužel nejde,“ uvedl Gajdošík.

Turistika a cestovní ruch vytváří v Praze podle vedení města zhruba 100 000 pracovních míst a tvoří 25 procent pražského hrubého domácího produktu. Praha je závislá především na zahraničních návštěvnících, kterých letos ubylo. Například kempy hlásí až 40procentní meziroční propad. Na HDP celé ČR se cestovní ruch podílí necelými čtyřmi procenty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků