Hlavní obsah

Legendární výrobce pian Petrof propustí polovinu zaměstnanců

Největší evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové propustí kvůli světové hospodářské krizi zhruba polovinu z 390 zaměstnanců. Asi 60 lidí již je od listopadu a prosince ve výpovědní lhůtě, v prvním čtvrtletí by podnik měl propustit dalších přibližně 120 zaměstnanců. Novinkám to potvrdil finanční ředitel společnosti Tomáš Brandejs.

Legendární výrobce pian Petrof propustí polovinu zaměstnanců

Další zaměstnanci měli odejít do konce pololetí tak, aby v podniku zůstalo asi 190 lidí.

"Propustíme necelou polovinu zaměstnanců. Ještě to nemáme jmenovitě, jde pouze počty podle profesí. Všichni naši odběratelé vyčkávají. Zřejmě budou nakupovat, ale v delším časovém období. My musíme na tuto situaci reagovat, proto budeme propouštět," řekl Novinkám Brandejs.

Petrof rozhodně nechce skončit

Většinová majitelka společnosti i přes krizi chce výrobu zachovat. "Chceme firmu udržet za jakýchkoliv podmínek i ve zmenšeném stavu. Nechceme podnik zavřít," řekla jednatelka a většinová majitelka firmy Zuzana Ceralová-Petrofová. Uvedla, že podle prosincových údajů má podnik kvůli krizi na první čtvrtletí letošního roku zakázky ve výši zhruba 20 procent potřebného množství.

"Nemůžeme vyrábět na sklad a zadlužovat se tím u dodavatelů," řekla. Dodala, že piana a klavíry se řadí mezi luxusní zboží, jehož nákup spotřebitelé v době krizí odkládají jako první.

Brandejs doplnil, že firma hledá i alternativní zakázky, které by jí pomohly překrýt složitou dobu.

Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, vyváží 95 procent produkce a krize jej zasáhla prakticky na všech světových trzích. "Krize poznamenala již poslední čtvrtletí roku. V tomto období přitom bývá odbyt nejsilnější," řekla Ceralová-Petrofová.

Piana Petrof:
Firmu založil Antonín Petrof, který první klavír postavil v Hradci Králové v roce 1864. O rok později předělal otcovu truhlářskou dílnu na dílnu klavírnickou a vyrábil zde první piano. S vývozem hudebních zařízení do ciziny začala společnost v roce 1895. O několik let později se Antonín Petrof stal dvorním továrníkem pian Rakouska-Uherska. Ve dvacátých letech minulého století firma mohutně expandovala do zahraničí. Její úspěchy však zpřetrhali komunisté, kteří firmu v roce 1948 znárodnili. Na začátku devadesátých let byla společnost postupně privatizována.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků