Hlavní obsah
Na začátek nové sezóny 2015 se litomyšlský zámek opět ozdobí tisíci květů. Foto: Zdeňka Kalová

Koalice v případě zamítnutí DPH uvažuje o legislativní nouzi

Pokud Sněmovna v úterý nepřijme zákon o DPH, přijdou zřejmě vládní poslanci s náhradní variantou. Předseda klubu ČSSD Petr Ibl uvedl, že vláda by zřejmě připravila novelu, která by obsahovala jen změny požadované EU a tu by poslancům předložila ve stavu legislativní nouze.

Na začátek nové sezóny 2015 se litomyšlský zámek opět ozdobí tisíci květů. Foto: Zdeňka Kalová
Koalice v případě zamítnutí DPH uvažuje o legislativní nouzi

To by umožnilo velmi rychlé přijetí novely tak, aby mohla začít platit ke dni vstupu země do EU, tedy 1. května. Takovou variantu je ochotna akceptovat i opoziční ODS.

Ibl si postěžoval, že jednání s opozičními stranami nikam nevedou. "Jednali jsme se všemi, ale více méně neúspěšně," řekl. Vládě navíc bude zřejmě chybět jeden hlas, a to ministra zahraničí Cyrila Svobody, který je po autonehodě v péči lékařů. K přehlasování prezidentského veta potřebuje koalice nejméně 101 hlas. Podporu ale naopak přislíbil vyloučený poslanec ODS Petr Kott, proslavený svými aférami s alkoholem ve Sněmovně.

Ibl předpokládá, že Sněmovna o předloze vetované prezidentem Václavem Klausem bude v úterý hlasovat a výsledek může být i negativní. Pak by přišla na řadu varianta s novým zákonem a legislativní nouzí. "Pokud by se ten nový zákon týkal pouze a striktně našich závazků s Evropskou unií, tak by se o tom dalo uvažovat," řekl poslanec ODS Martin Kocourek.

Ve stavu legislativní nouze může sněmovna určitý návrh zákona projednat a schválit rychleji než v obvyklých termínech, kdy tři čtení předloh trvají čtvrt roku i déle. Stav legislativní nouze využila sněmovna několikrát. Naposledy před rokem při schvalování zákona o soudech a soudcích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků