Hlavní obsah
Na ostravském letišti Leoše Janáčka v Mošnově přistálo 20. července v 02:05 letadlo ČSA, kterým se z dovolené v Ibize vrátilo 74 klientů zkrachovalé cestovní kanceláře Tomi Tour. Foto: Ožana Jaroslav, ČTK

Klienti Tomi Tour se obracejí na konkurenci, někde mají slevy

Zklamaní klienti zkrachovalé cestovní kanceláře Tomi Tour se začali ve velké míře zajímat o nákup zájezdů u ostatních velkých cestovek. Někde je čeká až pětinová sleva, jinde si však budou muset zaplatit plnou cenu. Vyplývá to z odpovědí zástupců čtyř největších kanceláří v zemi pro ČTK.

Na ostravském letišti Leoše Janáčka v Mošnově přistálo 20. července v 02:05 letadlo ČSA, kterým se z dovolené v Ibize vrátilo 74 klientů zkrachovalé cestovní kanceláře Tomi Tour. Foto: Ožana Jaroslav, ČTK
Klienti Tomi Tour se obracejí na konkurenci, někde mají slevy

Mluvčí CK Fischer Daniel Plovajko uvedl, že zákaznické centrum firmy zaznamenalo na 300 telefonátů od klientů Tomi Tour. "Byli jsme schopni uspokojit tak třetinu," uvedl Plovajko. Krach Tomi Tour totiž přišel v době, kdy se velkým CK prodej poměrně daří a nezbývá mnoho volných kapacit. Fischer je do konce měsíce téměř vyprodaný.

Z takzvané velké čtyřky největších "cestovek" je Fischer jediný, který klientům zkrachovalé firmy neučinil speciální nabídku. "Nebylo by to fér k našim stálým klientům," uvedl Plovajko.

Podobně uvažují i ve Firo-tour. Podle marketingové ředitelky Pavlíny Pešové firma zvažuje pouze možnost, že by zájemci od Tomi Tour mohli doplatit polovinu ceny zájezdu až v říjnu.

Zbylé dvě velké cestovní kanceláře přišly se slevami. Kdo přinese do Čedoku platnou cestovní smlouvu od Tomi Tour, dostane pětinovou slevu, u Exim Tours sleva bude činit 15 procent z katalogové ceny zájezdu nebo 1000 korun z ceny "last minute".

Jak potvrdil šéf marketingu Eximu Stanislav Zíma, call centrum firmy zaznamenalo od pátečního oznámení o ukončení činnosti Tomi Tour až třetinový nárůst provozu. "Spadlo to do období, kdy nebyl problém s prodeji, takže narychlo navýšit kapacitu není jednoduché," uvedl Zíma.

O problémech Tomi Tour se mluvilo delší dobu

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury má zájezd u Tomi Tour koupeno zhruba 10 000 lidí. Judita Smatanová, mluvčí Union poisťovny, u které byla Tomi Tour pojištěna, toto číslo nepotvrdila. V zahraničí zůstalo 3253 klientů, o jejichž repatriaci se nyní pojišťovna stará, po dnešku by měly být doma zhruba dvě třetiny.

Tomi Tour, jejíž tváří byl především podnikatel Václav Fischer, ukončila činnost v pátek v 17:00. O jejích finančních problémech se hovořilo v oboru delší dobu, některé agentury například odmítaly prodávat její zájezdy. Tomi Tour patřila mezi desítku největších českých CK.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků