Hlavní obsah
V letošním školním roce se podařilo otevřít tři první třídy. Ilustrační foto. Foto: ZŠ pod Svatou Horou Příbram

Horníci Mostecké uhelné jdou do hodinové stávky

Odboráři Mostecké uhelné společnosti (MUS) a jejích dceřiných firem vyhlásili na pátek hodinovou výstražnou stávku na protest proti zrušení vyhlášky, která horníkům zaručovala sociální výhody. Proti záměru ministra Zdeňka Škromacha již stávkovali horníci v Dole Paskov na Frýdeckomístecku.

V letošním školním roce se podařilo otevřít tři první třídy. Ilustrační foto. Foto: ZŠ pod Svatou Horou Příbram
Horníci Mostecké uhelné jdou do hodinové stávky

Zaměstnanci, kteří se rozhodnout stávku podpořit, se shromáždí v 05:45 před dolem Centrum v Záluží na Mostecku, uvedl odborový předák MUS Vlastimil Waic. Stávka je rozhodnutím většiny zaměstnanců, jen za dva dny podepsalo souhlas s touto formou protestu 54 procent pracovníků MUS a dceřiných firem. "S vedením těžební společnosti jsme se dohodli, že kvůli bezpečnosti budeme stávkovat na povrchu. Do dolu během stávky nikdo nesfárá," uvedl Waic.

Zrušením vyhlášky havíři přišli o výplatu odstupného, dorovnání platů do průměrné výše rok po odchodu do důchodu a kompenzaci při přechodu z důlního na povrchové pracoviště. Na ministra Škromacha proto podali trestní oznámení, neboť tvrdí, že ke zrušení vyhlášky nemá dostatek pravomocí.

Proti zrušení vyhlášky protestovali již v pondělí odboráři z Dolu Paskov na Frýdeckomístecku, kteří v pondělí přerušili práci na 20 minut. Z původně zamýšlené hodinové stávky sešlo, podle odborářů kvůli problémům s vedením firmy. - [celá zpráva]

A.s. Důl Kohinoor, dceřiná firma MUS, zastřešuje všechny její lokality, kterých se týká státní program útlumu těžby hnědého uhlí. Vedle Kohinooru a lomu Ležáky, který bude zatopen, je součástí firmy i kamenolom s 11 lidmi a hlubinný důl Centrum s 384 zaměstnanci. Technický plán likvidace dolu počítá s jeho uzavřením na konci roku 2007. Samotná MUS zaměstnává v povrchových lomech zhruba 4600 lidí.

Anketa
Vyhláška zaručující horníkům výhody:
je přežitek
45.7 %
je oprávněná
45.7 %
měla by se změnit, ale zachovat
8.6 %
Celkem hlasovalo 81 čtenářů.

Rekordmani z MUS

Havíři z Mostecka prosluli zatím nejdelší stávkou. Před třemi lety 50 zaměstnanců hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích strávilo 22 dní v hloubce 365 metrů pod zemí. Protestovali tak proti uzavření dolu. I když se jim podařilo získat některé výhody, propuštění téměř 900 lidí a likvidaci dolu nezabránili. Brány zavře na konci letošního roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků