Hlavní obsah
Fronta na benzín v Texasu. Kvůli hurikánu Harvey přerušily rafinérie výrobu a mnohým čerpacím stanicím došly zásoby. Foto: Vernon Bryant, ČTK/AP

Fronty u benzínek po hurikánu Harvey. Do USA už míří flotila tankerů z Evropy

Z Evropy míří do Spojených států flotila tankerů s milióny litrů benzínu. Část USA se potýká s nedostatkem pohonných hmot poté, co kvůli hurikánu Harvey musely zavřít rafinérie v Mexickém zálivu, uvedl server CNN Money.

Fronta na benzín v Texasu. Kvůli hurikánu Harvey přerušily rafinérie výrobu a mnohým čerpacím stanicím došly zásoby. Foto: Vernon Bryant, ČTK/AP
Fronty u benzínek po hurikánu Harvey. Do USA už míří flotila tankerů z Evropy

Počet objednaných tankerů s benzínem z Evropy do USA se tento týden zdvojnásobil na zhruba 40, řekl americkému webu Richard Matthews ze spediční firmy Gibson Shipbrokers.

Směr USA nabraly i další lodě, které původně směřovaly s benzínem do západní Afriky či jiných částí Evropy.

Fronta na benzín v Dallasu

Foto: Profimedia.cz

Benzín došel

Foto: David Woo, ČTK/AP

Kvůli hurikánu Harvey, jedné z největších přírodních katastrof v historii USA, muselo být uzavřeno 13 rafinérií a další omezily produkci. USA tak podle analýzy S&P Global Platts přišly asi o pětinu rafinérské kapacity. Bouře také přerušila provoz ropovodu, který z oblasti Mexického zálivu zásoboval velkou část východního pobřeží.

Ceny benzínu vyskočily o 11 procent

„Hurikán se strefil přímo do srdce rafinérského sektoru a klíčového energetického centra USA,“ komentoval Matthews.

Obsluha čerpací stanice v Texasu organizuje řidiče ve frontě

Foto: Tony Gutierrez, ČTK/AP

Dodávky benzínu jsou lukrativní, protože jeho cena vyskočila asi o 11 procent, píše CNN. Cena benzínu na komoditní burze v New Yorku poprvé od roku 2015 překročila dva dolary za galon (asi 11,60 koruny za litr). Zdražení vzápětí pocítí řidiči na čerpacích stanicích.

Na některých pumpách benzín došel, jiné jsou celé pod vodou - jako například v texaském Rose City

Foto: Jonathan Bachman, Reuters

Obavy z nedostatku benzínu nyní rostou i v souvislosti s prodlouženým víkendem, kdy se obvykle zvyšuje poptávka po pohonných hmotách. První zářijové pondělí se v USA slaví Den práce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků