Hlavní obsah
ČKD Praha DIZ Foto: Mapy.cz

ČKD Praha DIZ čelí u soudu návrhu na insolvenci

Městský soud v Praze ve čtvrtek zahájil insolvenční řízení se strojírenskou společností ČKD Praha DIZ. Návrh soudu podala firma INEL-Market, která vůči ČKD Praha DIZ uplatňuje pohledávku za dodávky pro spalovnu komunálního odpadu Chotíkov na Plzeňsku. Firmu ČKD Praha DIZ miliardáře Petra Speychala v současnosti vyšetřuje specializovaný finanční úřad, takzvaná daňová kobra.

ČKD Praha DIZ Foto: Mapy.cz
ČKD Praha DIZ čelí u soudu návrhu na insolvenci

V polovině května v sídle firmy ČKD Praha DIZ zasahovala protikorupční policie, která prověřovala možné daňové podvody. Podle návrhu na insolvenční řízení ČKD Praha DIZ dluží na daních nejméně 791,4 miliónu korun.

Finanční správa vydala podle iDnes.cz na společnost zajišťovací příkaz, její pracovníci tak mohou zadržet peníze nebo majetek ČKD Praha DIZ, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Po razii protikorupční policie zatím nebyl nikdo obviněn.

Čtvrteční Hospodářské noviny napsaly, že ČKD Praha DIZ přišla o tři největší zakázky, na nichž pracovala. Vedle spalovny v Chotíkově jde o kontrakt s česko-polským konsorciem TAMEH, kterému firma měla dodat technologie za miliardu korun. Třetí zakázkou je dodávka technologické jednotky za 900 miliónů korun pro petrochemický holding Unipetrol.

O Blanku už se nestará

Firma INEL-Market měla na základě smlouvy s ČKD Praha DIZ dodat do spalovny slaboproudá zařízení. V návrhu na vyhlášení insolvenčního řízení firma uvedla, že jí ČKD dluží celkem 3,3 miliónu korun. INEL-Market tvrdí, že ČKD Praha DIZ má řadu dalších dluhů, které není schopna splácet.

ČKD Praha DIZ byla mimo jiné dodavatelem technologické části pražského tunelového komplexu Blanka, včetně kabelů, které nevydržely přívalové deště a firma je musela měnit. Kvůli sporům s městem o peníze vypověděla smlouvu na správu tunelu. [celá zpráva]

Firma patří do holdingu ČKD Group, který ovládá Petr Speychal. Kromě holdingu Speychal stojí i za hokejovou Spartou a basketbalovým klubem v Nymburce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků