Hlavní obsah
Čína má na účtech miliardy eur. Foto: Profimedia.cz

Čína by mohla hrát klíčovou roli v záchranné síti eurozóny

Čína by mohla hrát klíčovou roli v záchranném fondu eurozóny. Rozsah jejího zapojení ale bude závislý na splnění určitých klíčových podmínek. Zejména jde o záruky, které by země pro investice od Evropy dostala. S odvoláním na dva čelné poradce čínské vlády to napsal list Financial Times.

Čína má na účtech miliardy eur. Foto: Profimedia.cz
Čína by mohla hrát klíčovou roli v záchranné síti eurozóny

O možném zapojení nejlidnatější země světa, která už i oficiálně naznačila připravenost jednat o případném zapojení do úsilí zabránit dalšímu šíření dluhové krize, v Pekingu nyní jedná šéf záchranného fondu eurozóny EFSF Klaus Regling.

Finanční trhy ve čtvrtek pozitivně reagovaly na dohody z mimořádného středečního summitu, kde se evropští lídři dohodli na posílení "palebné síly" EFSF, mnohem výraznějším zapojení soukromého sektoru do pomoci Řecku i plánu koordinované rekapitalizace velkých evropských bank.

Zabránění rozšíření dluhové krize do dalších států eurozóny není klíčové jen pro eurozónu, ale i pro další evropské země i celosvětové hospodářství. Další prohloubení potíží by totiž mohlo přinést eurozóně recesi, to by pak citelně ovlivnilo zbytek starého kontinentu a následně i globální ekonomiku.

Nekritizujte nás

"Je v dlouhodobém a vlastním zájmu Číny, aby Evropě pomohla, protože je naším největším partnerem, avšak hlavní obavou čínské vlády je, jak vysvětlit toto rozhodnutí vlastním lidem," řekl profesor Li Tao-kchuej, který je členem výboru čínské centrální banky pro měnovou politiku. "Poslední, co Čína chce, je, aby vyhodila vlastní bohatství a byla vnímána jen jako zdroj peněz," dodal.

Li Tao-kchuej rovněž podotkl, že by evropští lídři mohli přestat kritizovat podporu Pekingu čínské měně, což je častý zdroj nesouhlasných hlasů z Evropy.

Čína má rezervy v zahraničních měnách ve výši zhruba 3200 miliard dolarů, přičemž zhruba čtvrtina balíku je v eurech. Čína by tak mohla být ochotna přispět do EFSF či nějakého nově vzniklého fondu 50 až 100 miliardami eur v rámci její spolupráce s Mezinárodním měnovým fondem, citoval list zdroj blízký čínskému vedení.

EFSF má díky garancím ve výši 780 miliard eur reálnou úvěrovou kapacitu 440 miliard eur. Díky takzvanému pákovému efektu chce ale posílit jeho "palebnou sílu" na zhruba bilion eur. Jedním z nástrojů k tomu má být to, že se investorům nabídne pojištění na určité dluhopisy, druhým pak vznik speciálního fondu, do něhož by mohly investovat právě i země jako Čína.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků