Hlavní obsah
 

Chorvatsko zakázalo Srbům vjezd na své území

Chorvatští policisté zakázali srbským občanům a vozidlům se srbskou registrační značkou překročení hranic svého území, uvedla chorvatská policie ve čtvrtek ráno. V noci nemohli Srbové přejít hranici, ale chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić tvrdí, že zákaz se týká jen vozidel se srbskou poznávací značkou, nikoli Srbů.

 
Chorvatsko zakázalo Srbům vjezd na své území

Policie na hranici ale nepouštěla žádné Srby. „Držitelé srbských pasů a vozidla registrovaná v Srbsku nesmějí vstoupit do Chorvatska až do odvolání,“ řekl v telefonickém rozhovoru zástupce chorvatské policie z přechodu Bajakovo–Batrovci agentuře Reuters.

Večernji list citoval Ostojičova slova: „Bajakovo zůstává uzavřené pro všechny vozidla se srbskou poznávací značkou tak dlouho, dokud nebudou uprchlíci moci přecházet přes Horgoš.” Jde tedy o chorvatskou reakci na uzavřený přechod na srbsko-maďarské hranici.

Opatření platí od půlnoci. Postiženi byli v 1:30  lidé cestující autobusu z Bělehradu do bosenské Banja Luky. Cesta vede po dálnici přes Chorvatsko. Vráceni byli i lidé cestující v dalším autobusu ze Srbska. „Když jsme přijeli na hranici, vrátili nás, že žádné srbské vozidlo a nikdo se srbským pasem nemůže na žádném přechodu vstoupit do Chorvatska,“ uvedla pro rádio B92 Draginja Živanovičová ze Smedreva. Jela za sestrou do Gradiška v Bosně a Hercegovině.

Podle Ostojiče ale důvodem nebyly srbské pasy, ale nejasnosti v dokladech.

Protože autobus nemohl pokračovat, na hranici uvízl i jeden Australan.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Chorvatské opatření je reakcí na opatření Srbska, které zastavilo veškerou nákladní silniční dopravu z Chorvatska, uvedl už dříve chorvatský ministr vnitra Ostojić.

"Od této chvíle srbská policie nepovolí na žádném hraničním přechodu průjezd jakéhokoli nákladního vozidla s chorvatskou registrační značkou ani žádného kamiónu vezoucího zboží původem z Chorvatska," řekl v noci na čtvrtek podle agentury Reuters srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović.

Bělehrad však blokádou reagoval na předchozí omezení nákladní dopravy ze Srbska do Chorvatska. [celá zpráva]

Chorvatsko se snaží přimět Srbsko, aby směrovalo migranty nejen na jeho území, ale i do Maďarska a Rumunska. Do Chorvatska za poslední týden dorazilo přes 40 tisíc běženců, kteří směřují dále do Rakouska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků