Hlavní obsah
 

Chorvatsko zavřelo pro kamióny největší přechod se Srbskem

Chorvatsko uzavřelo pro nákladní dopravu poslední a nejdůležitější hraniční přechod se Srbskem Batrovci-Bajakovo. Už v pátek zavřel Záhřeb sedm z osmi přechodů na srbské hranici. Kolona nákladních automobilů je na srbské straně dlouhá deset kilometrů, uvedlo srbské rádio B92.

 
Chorvatsko zavřelo pro kamióny největší přechod se Srbskem

Chorvatská policie na přechod Batrovci v pátek svedla veškerou dopravu ze Srbska poté, co uzavřela ostatní hraniční přechody.

Srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović po uzavření uvedl, že jde o krok v rozporu s dobrými sousedskými vztahy, protože přechod byl uzavřen bez předchozích jednání.

Dodal, že je evidentní, že Chorvatsko si neví rady s migrační krizí. Uvedl, že přesto nepředpokládá navrácení běženců z Chorvatska zpět do Srbska.  Srbsko podle něj neplánuje stavět tábory pro vrácené migranty.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

K srbsko-chorvatských hranicím u Tovarniku v sobotu dorazila velká skupina migrantů. V městečku jich přitom už bylo 2500, kteří čekali na odvoz. Snažili se vyhnout registraci.

Stefanović vyzval k celoevropskému řešení problému, které by stanovilo podmínky průchodu migrantů.

Migranti se cpou do vlaku v Chorvastkém Tovarniku.

Foto: Manu Brabo, ČTK/AP

Už v neděli si srbský ministr domácího a zahraničního obchodu Rasim Ljaljić postěžoval na vysoké hospodářské ztráty způsobené uzavíráním přechodů na chorvatské a maďarské hranici. Bělehrad kvůli tomu nemůže vyvážet zboží v obvyklém objemu a omezení se dotkla i tranzitní dopravy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků