Hlavní obsah
Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo

ČEZ vyšetřuje možný únik informací o prodeji bulharských aktiv

Energetická skupina ČEZ provádí interní vyšetřování případného úniku informací o prodeji bulharských aktiv. V pátek to oznámil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Únik by podle něj mohl poškodit zájmy České republiky, která je většinovým vlastníkem skupiny. ČEZ dále trvá na tom, že kupce aktiv důkladně prověřil.

Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo
ČEZ vyšetřuje možný únik informací o prodeji bulharských aktiv

„V souvislosti s podezřením, že během prodejního procesu unikly citlivé obchodní informace a dostaly se do rukou třetích stran, zahájila Skupina ČEZ interní šetření,” sdělil Kříž. Vyšetřování podle něj potrvá dny až týdny: „O dalším postupu bude (ČEZ) po jeho skončení informovat.”

Důvěrná data o obchodu poskytl podle bulharských médií tamní vládě člen dozorčí rady ČEZ a náměstek ministryně financí Ondřej Landa, uvedl v pondělí server Neovlivni.cz. Landa to popřel, řekl, že s bulharskou vládou nekomunikuje. „To, co bylo v bulharských novinách, je jedna stránka z důvěrného materiálu, který jsme mimo jiné projednávali na dozorčí radě,” potvrdil předseda rady Václav Pačes.

Případný únik interních informací z ČEZ k bulharské vládě by podle Kříže mohl ohrozit zájmy ČEZ a přeneseně i českého státu v mezinárodní arbitráži. Česká skupina ji zahájila předloni proti bulharské vládě kvůli zásahům tamních institucí, které podle ČEZ poškodily podnikání skupiny. „Obecně platí, že předání jakýchkoli interních důvěrných dokumentů třetí straně je vždy problém. Obzvláště pokud se jedná o věci tak obchodně citlivé, jako je prodej aktiv v hodnotě několika miliard korun a mezinárodní arbitráž v objemu několika set milionů eur,” uvedl mluvčí ČEZ.

Pochybnosti o kupci

Smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv tamní firmě Inercom podepsal ČEZ v únoru, podle bulharských médií činí cena zhruba 8,1 miliardy Kč. V Bulharsku vyvolalo pochybnosti, jak Inercom se jměním 1,3 miliard korun nákup financovat a zda tak malý podnik je schopen zvládnout strategicky důležité energetické provozy.

Firma už jednala o pomoci ze strany Bulharska, což ČEZ potvrdil. [celá zpráva]

Kříž v pátek zopakoval, že si ČEZ prověřil prostřednictvím externích auditů nabídky ve výběrovém řízení na prodej aktiv a později i vítěznou firmu Inercom a způsob, jakým chce Inercom koupi financovat. [celá zpráva]

Kvůli plánovanému prodeji se v Bulharsku protestuje, ministryně energetiky je podezřelá, že má vazby na kupce, ale premiér její demisi nepřijal. Opoziční socialisté chtějí také vědět, proč stát chce firmě pomoci a neodkoupil aktiva sám.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků