Hlavní obsah
Distributorovi elektrické energie ČEZ hrozí v Bulharsku odebrání licence. Foto: Milan Malíček, Právo

ČEZ připouští zapojení bulharského státu do prodeje tamní pobočky

Největší česká energetická firma ČEZ prověří možnost vstupu bulharského státu do prodeje svých bulharských aktiv společnosti Inercom. Po jednáních ČEZ a Inercomu v Praze to v pátek řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková. Podle zdrojů se jedná o obchod za zhruba osm miliard korun.

Distributorovi elektrické energie ČEZ hrozí v Bulharsku odebrání licence. Foto: Milan Malíček, Právo
ČEZ připouští zapojení bulharského státu do prodeje tamní pobočky

Jednání mezi společnostmi ČEZ a Inercom probíhala od úterý do pátku v Praze. Hlavním tématem byla příprava podkladů pro schválení transakce bulharským antimonopolním úřadem. V rámci jednání se zástupci společnosti Inercom ptali na možnost vstupu bulharského státu do transakce.

„Přestože v průběhu prodejního procesu, který běžel celý loňský rok, bulharská vláda o koupi prodávaných aktiv neprojevila oficiálně zájem, vyjde ČEZ svému obchodnímu partnerovi vstříc a tuto možnost prověří,” uvedla mluvčí.

„Vzhledem k některým omezením, vyplývajícím zejména z uzavřené smlouvy o prodeji bulharských aktiv, se společnosti ČEZ a Inercom dohodly, že obě strany zpracují komplexní analýzy všech variant a dopadů případného vstupu bulharského státu do transakce. V následujících týdnech pak budou jednání pokračovat,” dodala Horáková.

Protesty před úřadem vlády

ČEZ prodejní cenu zatím nezveřejnil, podle zdrojů bulharského listu Kapital a agentury Reuters má jít o částku okolo osmi miliard korun. V Bulharsku se objevily pochybnosti, zda relativně malá firma jako Inercom bude schopna financovat provoz rozsáhlých aktiv, která od ČEZ získá. Nákup by musela řešit z větší části pomocí úvěrů.

V Bulharsku tento týden před úřadem vlády protestovaly stovky lidí. Ceny elektřiny jsou v Bulharsku politicky citlivé téma, v roce 2013 po demonstracích kvůli údajně předraženým fakturám za elektřinu odstoupila vláda.

Inercom má podle ČEZ na zaplacení devět měsíců. Pokud by nezaplatila, do hry vstoupí druhý v pořadí v tendru, velká indická energetická společnost India Power. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků