Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Česku s Polskem se nezamlouvá tažení EU proti tabákovým výrobkům

Česko i Polsko vyjádřily nesouhlas s evropskou směrnicí, která zpřísňuje obchod s tabákovými výrobky a zakazuje prodej některých z nich. V rámci Evropské unie se proto chtějí poohlédnout po spojencích se stejným názorem, kteří by jim pomohli národní pozice prosadit.

Ilustrační foto Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Česku s Polskem se nezamlouvá tažení EU proti tabákovým výrobkům

„Oba považujeme za to nejdůležitější v životě člověka zdraví. Máme ale trochu obavu, že evropská směrnice spíše vyžene tabákový průmysl z Evropy a na léčení zdraví se toho příliš nezmění,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) po jednání se svým polským protějškem Stanislawem Kalembou.

Kalemba prohlásil, že tabákové směrnici by se mělo věnovat i nadcházející jednání zástupců visegradské skupiny, které se uskuteční 16. a 17. května v Krakově. Podle polského ministra se bude jednat o společném přístupu zemí skupiny vůči směrnici, i s ohledem na možné dopady připravované normy na zemědělce, výrobce cigaret, státní rozpočty, ale i zdraví spotřebitelů.

Bez tabáku a cigaret s příchutí

Evropská komise chce v Evropské unii zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou a vanilkovou, a nařídit, aby tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky cigaret pokrývala varování před dopady kouření. Prosadit by to chtěla do konce příštího roku. Pro přijetí směrnice je nutný souhlas států EU a Evropského parlamentu.

Česká vláda už dříve zveřejnila své odmítavé stanovisko, návrh směrnice odmítli také poslanci a senátoři. Z dalších evropských zemí se ke směrnici staví negativně například Německo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků