Hlavní obsah
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek Foto: Milan Malíček, Právo

Česko pošle miliardu chudším. Z OECD nejmíň

Zhruba miliardu korun pošle příští rok Česko různým státům v rámci rozvojové a humanitární pomoci. Obdobnou částku poskytovalo i v předcházejících letech, přesto je s touto sumou spolu s Řeckem na posledním místě mezi členskými státy OECD.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek Foto: Milan Malíček, Právo
Česko pošle miliardu chudším. Z OECD nejmíň

Prioritními zeměmi, kam bude příští rok finanční pomoc směřovat především, zůstanou stejně jako letos Bosna a Hercegovina, Etiopie, Gruzie, Kambodža, Moldavsko a Zambie. Do těchto zemí má jít v roce 2022 i v dalších dvou letech celkem 318 milionů korun. Pro příští rok se i nadále počítá s pomocí v Afghánistánu či na Ukrajině. Např. na obnovu a podporu demokratické transformace Ukrajiny chce MZV dát každý rok deset milionů korun.

„Potřeba obnovit nárůst celkových prostředků na zahraniční rozvojovou spolupráci, humanitární pomoc a transformační spolupráci ze státního rozpočtu je tudíž naléhavá,“ napsal ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v dokumentu pro vládu, se kterým se Právo seznámilo.

Přesto by se podle tohoto podkladu neměly prostředky na pomoc zvyšovat, ale až do roku 2024 mají zůstat stejné.

Zahraniční rozvojová spolupráce a humanitární pomoc jsou jedním z nejvýznamnějších nástrojů české zahraniční politiky. „Cestou těchto nástrojů přispívá ČR ke snižování chudoby a nerovností ve světě, uplatňuje národní zájmy, posiluje bezpečnost a vytváří předpoklady pro rozvíjení politických, obchodních a investičních vztahů a pro ekonomickou diplomacii,“ napsal ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v dokumentu pro vládu.

Skončilo Kosovo a Palestina

V přecházejících letech patřily k prioritám třeba Kosovo a Palestina. Letos také mají skončit víceleté asistenční programy pro Sýrii a Irák, kde ČR podpořila celkem 85 programů. Podle MZV ale bude Česko v této oblasti pomáhat dál a zaměří se např. na uprchlíky a země, kam se uchýlili.

Česká rozvojová agentura, která byla v roce 2008 založena právě pro organizaci pomoci a spolupráce, bude mít k rozdělení téměř 420 milionů a dalšími 48 miliony korun může podpořit mj. nestátní neziskové organizace a vysoké školy. Samotné MZV jako gestor ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu příští rok rozešle dalších 453 milionů.

Do zahraniční pomoci se zapojí také další dva resorty. Ministerstvo školství dá 112 mi­lionů na studentská stipendia a zdravotnictví tři miliony vyčlení na zdravotní služby pro tyto stipendisty z rozvojových zemí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků