Hlavní obsah
Zákazník vybírá maso v polské Gdyni Foto: Matej Leskovsek, Reuters

Česko o půlnoci ukončí mimořádné kontroly polského hovězího

Příjemci zásilek hovězího masa z Polska od středy už nebudou muset před uvedením na trh dokládat testy na přítomnost salmonel. Státní veterinární správa (SVS) zrušila mimořádná veterinární opatření z 21. února. Polsko poskytlo Česku záruky, že učinilo maximum, aby se na trh nedostávalo vadné maso, informovalo v úterý ministerstvo zemědělství.

Zákazník vybírá maso v polské Gdyni Foto: Matej Leskovsek, Reuters
Česko o půlnoci ukončí mimořádné kontroly polského hovězího

„Informace, které nám Polsko zaslalo, jsme vyhodnotili jako dostačující. Proto jsme se rozhodli ukončit mimořádná veterinární opatření. To ale neznamená, že přestaneme kontrolovat dovozy, pouze skončí povinnost dovozců nechat hovězí maso z Polska laboratorně vyšetřit,” řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Veterináři se podle něj i nadále intenzivně zaměří na kontrolu rizikových potravin, tedy zejména drůbežího a hovězího masa, aby chránili zdraví spotřebitelů. Zaměří se přitom na dovoz nejen z Polska, ale i z dalších zemí.

Zásilku musí hlásit

„V platnosti dále zůstává dlouhodobá legislativní povinnost hlásit přijetí potravin živočišného původu z jiného členského státu 24 hodin předem. Veterinární inspektoři budou dále odebírat vzorky masa a ve spolupráci s policií a celníky kontrolovat na silnicích vozidla převážející potraviny,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Polsko v pondělí informovalo, že během jednoho měsíce jeho dozorové orgány zkontrolovaly 227 jatek, 305 veterinárních lékařů, na které byly delegovány povinnosti úředního veterinárního lékaře, 1 241 zprostředkovatelů obchodů se zvířaty, 787 přepravců zvířat a 85 hospodářství.

Polské úřady v rámci šetření případu do ČR doručeného hovězího masa kontaminovaného salmonelami vyšetřili zhruba 50 vzorků. Zdroj kontaminace nebyl zjištěn, přesto byla nařízena důsledná dezinfekce v celém podniku včetně prověření její účinnosti. Byl také prověřen zdravotní stav zaměstnanců pracujících v tomto provozu s masem.

V rámci kontrol SVS bylo od začátku roku odebráno asi 250 vzorků polského hovězího masa. Ty byly vyšetřeny na přítomnost zbytků veterinárních léčiv, salmonelu a smyslově posouzeny. Nevyhověla jen zásilka od polské firmy Biernacki, kde našli bakterie salmonely. Později salmonelu veterináři odhalili i zásilky kuřecích stehen z Polska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků