Hlavní obsah

Česko může začít čerpat až 150 miliard Kč na dopravu z EU

Česko může začít čerpat peníze z Evropské unie na výstavbu dopravní infrastruktury. Evropská komise totiž údajně schválila operační program Doprava, jež je jakýmsi plánem, jak finanční prostředky čerpat, a kam budou tyto peníze směřovat. Češi budou mít pro roky 2007 až 2013 k dispozici 5,77 miliardy eur, tedy až 150 miliard korun.

Česko může začít čerpat až 150 miliard Kč na dopravu z EU

Zda se Čechům podaří všechny peníze využít, záleží jen na nich. Peníze z evropské pokladny pomohou k výraznému navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který bude příští rok hospodařit s rekordní částkou 90,8 miliardy korun. Od státu sice fond dostane o 25 miliard korun méně než letos, pouze 45 miliard. Výrazně se ale zvýší právě příspěvek Evropské unie, který letos činil 11 miliard, příští rok se počítá s 32 miliardami.

Největší částky poputují například na dostavbu dálnic D1 za Brnem a D8 do Ústí nad Labem nebo na nové železniční spojení pod pražským Vítkovem. Dostane se ale i na řadu dalších projektů, jejichž náklady se počítají v miliardách korun.

Samotné čerpání by mohlo začít rychle. Žádosti o peníze totiž mohli jednotlivý zájemci podávat od července, ministerstvo tak má připravenou řadu projektů. U těch dražších nad 50 miliónů eur (1,4 miliardy korun) je ovšem třeba počítat s nutným souhlasem Evropské komise.

Operační program Doprava podepíšou v úterý v Praze zástupci Evropské komise a ministerstva dopravy. Tento formální akt uskuteční spolu s podpisem již schválených sedmi regionálních operačních programů a operačního programu Podnikání a inovace, který má pod svými křídly ministerstvo dopravy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků