Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Česko dohání vyspělé země pomalu, i kvůli slabé koruně, tvrdí analýza

Ačkoli česká ekonomika roste, nezaměstnanost je nízká a zvedají se mzdy, k úrovni vyspělých zemí se Česko přibližuje jen pomalu. Zlepšení situace brání závislost hospodářství na cizině, vývoz výrobků bez přidané hodnoty či oslabená koruna. Vyplývá to z výsledků české výroční zprávy mezinárodní sítě Social Watch.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Česko dohání vyspělé země pomalu, i kvůli slabé koruně, tvrdí analýza

"Pod fasádou konjunkturálních čísel nám bublají dlouhodobě neřešené problémy. Týkají se modelu české ekonomiky, který je závislý. Představuje významnou bariéru pro růst mezd a životní úrovně," uvedla ekonomka a spoluautorka Ilona Švihlíková.

Podle ní je přidaná hodnota v české ekonomice střední až nižší. Česko funguje hlavně jako montovna.

Levná práce

"Model české ekonomiky je založen na láci – levná práce a nízké mzdy jsou v nepoměru s hospodářským výkonem. Model je podporován silně deformovaným kurzem koruny," uvedla. Dodala, že podle parity kupní síly by koruna měla hodnotu 19 či 20 korun za eur, nikoli 27 korun.

Ekonomický růst netáhnou investice, ale spotřeba domácností. Zaměstnanost je rekordní, mzdy rostou a lidé utrácejí. Silně podle Švihlíkové jedou i "motory vývozu".

Je také obrovský zájem o české dluhopisy, a to i v cizině. V lepší kondici jsou státní finance. Kladně zpráva hodnotí přístup vlády a její snahu o zpracování dlouhodobějších strategií.

Autoři studie ale upozorňují, že Česko patří v EU k zemím s největšími rozdíly v průměrných výdělcích žen a mužů, na žebříčku je třetí od konce. Ženy v ČR vydělávají průměrně o pětinu méně než muži, v EU je to o 16 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků