Hlavní obsah
Logo společnosti Wirecard na jejím sídle v německém Aschheimu Foto: Andreas Gebert, Reuters

Bývalý šéf zkrachovalé Wirecard na Filipínách je po smrti

Bývalý šéf filipínské divize německého poskytovatele platebních služeb Wirecard Christopher Reinhard Bauer je po smrti. Podle agentury Bloomberg to potvrdily tamní úřady. Bauer je součástí vyšetřování obřího finančního skandálu, kvůli kterému Wirecard vyhlásila insolvenci.

Logo společnosti Wirecard na jejím sídle v německém Aschheimu Foto: Andreas Gebert, Reuters
Bývalý šéf zkrachovalé Wirecard na Filipínách je po smrti

Bývalý manažer zemřel již 27. července ve filipínské nemocnici z přirozených příčin, uvedl ministr spravedlnosti Menardo Guevarra.

Právě Bauera přitom filipínští vyšetřovatelé chtěli vyslechnout v souvislosti s finanční kauzou Wirecardu.

Filipínští vyšetřovatelé mimo jiné obvinili dva imigrační úředníky, že se podíleli na zfalšování cestovních dokumentů bývalého manažera Jana Marsalka. Toho přitom hledají i německé úřady a byl přidán také na seznam nejhledanějších lidí Interpolu.

Kauza odstartovala v červnu, když auditoři ze společnosti Ernst & Young oznámili, že nemohou najít téměř dvě miliardy eur v rozvaze Wirecardu. Tyto peníze měla mít společnost na dvou účtech v Asii, ale později přiznala, že tyto peníze zřejmě nikdy neexistovaly.

Společnost na konci června vyhlásila platební neschopnost pod tíhou dluhu 3,5 miliardy eur (92,2 miliardy korun).

Státní zastupitelství v Mnichově teď vede paralelně dvě trestní stíhání. V novějším z nich se zabývá obviněním, že Braun a další dva manažeři od roku 2015 systematicky falšovali bilanční sumu společnosti. K tomuto závěru dospěli na základě výpovědi „korunního svědka”. Kromě Brauna se tato obvinění týkají jednoho ze členů finanční rady a bývalého hlavního účetního firmy.

Vedle toho státní zastupitelství již dříve vzneslo obvinění vůči Braunovi a bývalému provoznímu řediteli společnosti Janu Marsalkovi z klamání akcionářů a manipulace s trhem.

Braun i Marsalek jsou rakouští občané. Braun v reakci na skandál již dříve odstoupil z čela společnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků