Hlavní obsah

Bolívie chce začít stavět první jaderný reaktor

Bolivijský prezident Evo Morales oznámil plány na výstavbu prvního jaderného reaktoru v této jihoamerické zemi. Podle něj je rozvoj jaderné technologie pro mírové účely strategickou prioritou Bolívie, uvedl server BBC.

Bolívie chce začít stavět první jaderný reaktor

Jak Morales uvedl ve svém projevu v Kongresu, pomoc při stavbě nabídly Írán, Francie a Argentina.

Doposud mají pouze tři země v Latinské Americe v provozu jaderné elektrárny. Konkrétně to jsou Brazílie, Argentina a Mexiko, které spustily své jaderné programy v 70. letech 20. století. Další jihoamerická země, Chile, má jen experimentální jaderné reaktory malého rozsahu.

„Bolívie nemůže být vyloučena z této technologie, které patří celému lidstvu,“ nechal se slyšet bolivijský prezident během přednesu výroční správy o stavu unie. Morales, známý jako kritik politiky Spojených států v tomto regionu, se bude ucházet o znovuzvolení do funkce hlavy státu letos v říjnu.

Na konci loňského roku vypustila Bolívie za pomoci Číny svou první telekomunikační družici nazvanou Tupac Katari. Družice byla vyrobena v Číně a do vesmíru ji vynesla čínská raketa. Startu byl přítomen i bolivijský prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků