Hlavní obsah

Benson Oak Capital koupil českého výrobce Sava

Benson Oak Capital koupil bohumínskou firmu Bochemie, která vyrábí čistící prostředky Savo. Skupina Gabriela Eichlera, Roberta Cohena a Pierra Caqueta ani Bochemie nechtějí cenu transakce a bližší podrobnosti uvést. Fúzi musí ještě posoudit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Benson Oak Capital koupil českého výrobce Sava

ÚOHS už má na stole žádost o posouzení spojení Bochemie se společností BVF Czech, která má podle výpisu z obchodního rejstříku nizozemského majitele. Ve vedení této firmy je právě Robert Cohen. Úřad o fúzi rozhodne do měsíce, v případě námitek konkurence do pěti měsíců.

Jednoho z největších tuzemských producentů čisticích a dezinfekčních prostředků se základním kapitálem 20,4 miliónu Kč zatím vlastnila skupina fyzických osob. Podnik zaměstnává přes 400 lidí, celá skupina včetně dcer má kolem 750 zaměstnanců.

Kromě bohumínské firmy získá nový majitel i několik poboček v zahraničí a kontrolní podíly v pardubické farmaceutické firmě Herbacos-Bofarma a v polské společnosti Permedia Lublin, jejíž akcie jsou obchodovány na varšavské burze.

Savo má 80procentní podíl na trhu dezinfekcí

Tržby Bochemie loni přesáhly miliardu korun. Více než 60 procent z toho utržila společnost v zahraničí. Savo mělo podle firmy na trhu dezinfekcí asi 80procentní podíl. Na trzích čističů koupelen a kuchyní ovládlo 30 procent, patnáctiprocentní podíl drží na trhu WC čističů.

"Do budoucna hodláme podporovat plány managementu na rozšíření stávajícího portfolia výrobků a expanzi na zahraničních trzích prostřednictvím organického růstu i akvizic," uvedl v tiskové zprávě Eichler.

Eichler dříve vlastnil majoritní podíl ve společnosti Grisoft, která vyvíjí antivirový program AVG. Nynější Eichlerova firma Benson Oak Capital se od roku 1991 podílela na transakcích v celkové hodnotě přesahující šest miliard euro (asi 168 miliard korun). Nedávno koupila výrobce elektrospotřebičů ETA Hlinsko a liberecký Plastkov MR.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků