Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Americký Whirlpool posiluje v Evropě. Koupí italský Indesit

Americká společnost Whirlpool, která je největším výrobcem domácích spotřebičů na světě, koupí většinový podíl v italském konkurentovi Indesit za zhruba 758 miliónů eur (21 miliard korun). Oznámila to v pátek firma, která chce tímto krokem podpořit svůj růst na evropském trhu.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Americký Whirlpool posiluje v Evropě. Koupí italský Indesit

Whirlpool získá podíl 60,4 procenta na celkovém akciovém kapitálu Indesitu a bude kontrolovat 66,8 procenta hlasovacích práv v podniku. Hlavní část svého podílu koupí od firmy Fineldo, která je nyní majoritním akcionářem Indesitu.

"Předpokládáme, že tato akvizice posílí naši evropskou výrobu," uvedl prezident Whirlpoolu pro Severní Ameriku, Evropu, Blízký východ a Afriku Marc Bitzer. Očekává se, že transakce bude dokončena ještě v letošním roce, napsala agentura Reuters.

Společnost Whirlpool v rámci transakce zaplatí za každou akcii Indesitu 11 eur. Kupní cena tak zahrnuje prémii 4,5 procenta ke čtvrtečnímu závěru akcií na burze. Firma Whirlpool upozornila, že po dokončení transakce spustí povinnou nabídku na odkoupení podílů menšinových akcionářů Indesitu.

Cena akcií italského podniku na burze v pátek stoupla o víc než tři procenta.

Společnost Fineldo začala již v loňském roce zkoumat možnosti, jak se svým většinovým podílem v Indesitu naložit. O podíl v Indesitu se podle zdrojů agentury Reuters zajímala rovněž švédská společnost Electrolux a čínská firma Sichuan Chaghong Electric.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků