Hlavní obsah
Přistávající polský MiG-29 Foto: USAF

Americké sankce nově postihují i výrobce kalašnikovů či letadel MiG

Spojené státy rozšířily seznam ruských firem vystavených sankcím za šíření jaderných a raketových technologií a za podporu agresivní ruské politiky vůči Ukrajině. Oznámilo to na svém webu ministerstvo obchodu USA. Rusko na rozšíření sankcí odpovědělo důrazným protestem.

Přistávající polský MiG-29 Foto: USAF
Americké sankce nově postihují i výrobce kalašnikovů či letadel MiG

Na sankční seznam zařadily Spojené státy nově několik ruských společností, které údajně dodávají jaderné a raketové technologie režimům v Severní Koreji, Íránu a Sýrii. Na seznamu se ocitl monopolní ruský zbrojní exportér Rosoboronexport nebo společnost MiG, která vyrábí známé stíhací letouny. Na seznamu jsou i další zbrojovky jako Iževská nebo Izmaš, kde se vyrábějí kalašnikovy, uvedla agentura Interfax Ukrajina.

Je to paradoxní, protože některé letouny MiG využívají i státy NATO jako Slovensko, Rumunsko, Chorvatsko či Polsko.

Ministerstvo obchodu USA rozšířilo i sankční seznam, na němž figurují ruské firmy podporující agresivní kroky Moskvy vůči Ukrajině. Na seznam, vytvořený už loni v březnu, bylo nově zařazeno 29 společností. Jde převážně o dceřiné firmy státní ropné společnosti Rosněfť působící v oblasti těžby a zpracování nerostných surovin a rafinérie.

Rusko nové sankce odsoudilo

Sankcím jsou vystaveny i některé vývozní organizace z jiných zemí, například z Číny, Súdánu, Turecka nebo Spojených arabských emirátů, ale také Švýcarska a Velké Británie.

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu nová sankční opatření Spojených států důrazně odsoudilo. „Jde o další etapu prosazování nepřátelské linie USA, jejíž podstatou je vědomé a důsledné ničení základny pro normalizaci rusko-amerických vztahů,“ uvedla ruská diplomacie.

Ruská odpověď prý bude následovat, nebude ale nutně symetrická, rozšíření sankcí se však „jako bumerang“ obrátí proti Spojeným státům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků