Hlavní obsah
Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo

Agrofert od nás bere dotace, ale lidem platí málo, kritizuje německý poslanec

Koncern Agrofert podle zemského poslance za německou sociální demokracii (SPD) Rüdigera Erbena nesplnil svůj slib zaměstnancům nových pekáren ve východoněmecké spolkové zemi Sasku-Anhaltsku. Podle tohoto slibu jim měl nabídnout stejné podmínky jako v provozech, ze kterých současně propouští. Erben to řekl v pátečním rozhovoru pro ČTK. Kritizoval také dotaci pro Agrofert ve výši zhruba 11,5 miliónu eur (296 miliónů korun).

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo
Agrofert od nás bere dotace, ale lidem platí málo, kritizuje německý poslanec

Agrofert, který nynější český premiér Andrej Babiš začátkem loňského roku vložil do svěřenského fondu, v roce 2013 koupil německou pekárenskou skupinu Lieken.

Z tehdejších 4000 zaměstnanců, kteří měli tarifní smlouvou garantované velmi slušné platy, jich nyní skupina má asi 2800. Dalších 1665 míst se Agrofert chystá zrušit.

Část propuštěných zaměstnanců, mezi které patří podle poslance Erbena i asi 300 pracovníků v sasko-anhaltském městě Weißenfels, mělo najít náhradní práci ve více než hodinu vzdáleném Wittenbergu, kde Agrofert rozjel nový provoz.

„Nikdo to ale neudělal. A neudělal to z toho důvodu, že tam jsou lidé zaměstnáváni za výrazně horších podmínek. Mají o několik stovek eur měsíčně méně,” vysvětluje Erben.

„Z počátku Agrofert sliboval, že tam budou lidé zaměstnáváni za stejných podmínek, to ale nedodržel,” kritizuje poslanec počínání českého koncernu.

Dotace za zavření pekárny a zhoršení pracovních podmínek

„Ještě více než na Agrofert se ale zlobím na ty, kdo nesou politickou odpovědnost za to, že za své počínání Agrofert ještě dostává peníze,” podotýká padesátiletý politik k dotaci 11,5 miliónu eur, kterou koncern dostal na novou pekárnu ve Wittenbergu z rozhodnutí tehdejšího ministra hospodářství v Sasku-Anhaltsku Hartmuta Möllringa (CDU).

Stát tak podle Erbena odměňuje podnikatelské rozhodnutí zavřít jednu pekárnu a jinde otevřít další, v níž lidé pracují za horších podmínek.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a v médiích. Loni zaměstnávala zhruba 33 tisíc lidí, podobně jako předloni, z toho 22 tisíc v Česku. Konsolidovaný zisk Agrofertu loni meziročně klesl o 38 procent na 4,8 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků