O fúzi bank BPH a Pekao by ve středu měla jednat také Komise pro bankovní dohled, která by měla rozhodnout o žádosti UniCredita, které hodlá převzít banku BPH.

UniCredito dokončuje převzetí německého rivala HVB. [celá zpráva] Oba bankovní domy ale už působí i na polském trhu. UniCreditu patří banka Pekao a HVB zase finanční dům BPH. Pokud by se sloučily, ocitly by se pod jednou střechou dvě dominantní banky v Polsku.

To se nelíbí polské vládě, která odmítala spojení povolit. Odvolává se na to, že převzetím BPH by banka UniCredito porušila dohodu z roku 1999. Italové totiž tehdy slíbili, že už v Polsku žádnou další banku kupovat nebudou. Polská centrální banka a Komise pro bankovní dohled na rozdíl od vlády proti fúzi nic nenamítá.

Spojení UniCredita a HVB je největší mezinárodní fúzí v Evropě a banky už získaly povolení Evropské komise. [celá zpráva] Odpor polské vlády komisi přiměl, aby proti Varšavě zahájila právní kroky. Brusel je přesvědčen, že Polsko svým postojem brání volnému pohybu kapitálu v rámci pětadvacítky.

Banka UniCredit vlastní v ČR Živnobanku.