Factum Invenio provedlo ve třetím čtvrtletí letošního roku výzkum, ve kterém zjišťovalo vztah Čechů k veletržnímu byznysu. Předpoklad, že lidé budou jmenovat zejména dvě největší města České republiky, se potvrdil. Brno vnímá jako veletržní město 92,6 procenta obyvatel ČR, Prahu pak téměř 68 procent.

Ostatní města pak za dvěmi veletržními giganty naší republiky zaostávají. České Budějovice, Liberec či Ostrava nepřekonaly dvacetiprocentní hranici.

Jaká města v ČR byste označil/a za veletržní (v % odpovědí)
Brno 92,6
Praha 67,9
České Budějovice 16,4
Liberec 11,9
Ostrava 11,5
Olomouc 9,6
Plzeň 6,1
Litoměřice 4,9
Hradec Králové 0,7
Karlovy Vary 0,3
zdroj: Factum Invenio

Lidé si dokonce název veletržní velmoci v rámci ČR dokáží s veletrhy spojit. Sousloví "Brno - veletržní město" tak považuje za výstižné devět z deseti obyvatel republiky. U Prahy to je jen necelá polovina respondentů.

V Brně jsou na veletrh hrdí

Podle obyvatel Prahy a Brna přinášejí veletrhy jejich městům spíše výhody. Tři čtvrtiny lidí v ČR se pak podle průzkumu domnívají, že by Brnu uškodilo, pokud by se veletrhy přestěhovaly do jiného českého města.

Brno je také na svůj primát mezi veletržními městy náležitě pyšné. Téměř 90 procent jeho obyvatel to v průzkumu potvrdilo. V Praze je situace odlišná, její občané spíše vnímají veletrhy jako doplnění mozaiky aktivit, které hlavní město nabízí. O hrdosti se zmínilo 55,3 procenta.

O tom, jak vidí důležité jsou veletrhy pro Brno vypovídá to, že respondenti z celé ČR zařadili brněnský veletržní areál na první místo dominant moravské metropole. Jako hlavní symbol královské Prahy vidí Hradčany.

Typické symboly Brna
(známkování do 10, průměr známek)
Brněnský veletržní areál 9,03
Špilberk 8,62
Automotodrom - Masarykův okruh 7,79
Šalina 7,36
Masarykova univerzita 7,18
Boby centurm 6,22
Divadlo Husa na Provázku 5,54
Typické symboly Prahy
Hradčany 9,71
Národní divadlo 9,67
Karlova Univerzita 9,33
Petřín 8,83
Metro 8,79
Výstaviště Praha - Holešovice 6,56
Pražský veletržní areál Letňany 5,70
zdroj: Factum Invenio