Výrazně se liší, s čím mají Češi při splátkách problémy. S hypotečními úvěry, které tvoří tři čtvrtiny všech dluhů, lidé většinou problém nemají. Tomáš Holub z ČNB tvrdí, že splácení hypotečního úvěru dělá nyní starosti asi čtyřem procentům domácností, které si jej vzaly. Na hypotékách Češi dluží asi 245 miliard korun.

Mnohem hůře jsou na tom lidé se spotřebitelskými úvěry. Rodiny si často u splátkových společností koupí vybavení domácnosti, a když se splátky navrší, mají s nimi problém. Podle Holuba se týkají až třinácti procent domácností, které si věci prostřednictvím splátkových firem pořizují. To však neznamená, že by domácnosti tyto úvěry vůbec nevracely, mají třeba opožděné některé splátky.

Češi se úvěrů bojí

V porovnání s evropskými zeměmi jsou na tom Češi s nesplácenými závazky stále dobře. Jsou opatrnější, nezadlužují se tolik, a proto nemají ani tolik problémů. Aktuálně dluží bankám asi 340 miliard korun, další desítky miliard pak splátkovým společnostem.

Nesplácené úvěry v některých evropských zemích v poměru na obyvatele
země částka (v Kč)
ČR 6500
Slovensko 2700
Maďarsko 7500
Polsko 9300
Velká Británie 128 000
průměr eurozóny 49 000
zdroj: ECB

Z údajů Evropské centrální banky vyplývá, že v roce 2004 byl například poměr nesplacených spotřebitelských úvěrů při přepočtu na obyvatele v České republice 6500 korun. To je 7,5krát méně než je průměr EU. Z Evropských zemí mají největší problém se splátkami Britové, každý dluží v průměru 4303 eur, což je v přepočtu téměř 130 tisíc korun.