„Rostoucí kupní síla českých občanů zvyšuje dostupnost zboží a služeb, včetně neřestí,” posteskla si ministryně. „Chci upoutat vaši pozornost na růst průměrné mzdy, který mezi lety 2009 a 2018 činil zhruba 45 procent,” dodala.

„Přitom spotřební daň na líh se zvedla naposledy v roce 2010. My její zvýšení provedeme po deseti letech,” zdůraznila Schillerová. „Když jste jediný, kdo něco může udělat, tak to udělat musíte,” domnívá se.

V případě lihu chce ministerstvo financí zvýšit spotřební daň na půl litru 40procentního alkoholu z 57 korun na 64,50.

U cigaret finance navrhují zvýšit procentní sazbu spotřební daně z 27 na 30 procent a pevnou část pak z 2,63 na 2,93 koruny za kus. Akcie kutnohorského Philipa Morrise reagovaly poklesem o půl procenta.

Před sněmovními volbami v roce 2017 přitom strana premiéra Babiše a ministryně Schillerové slibovala, že daně zvyšovat nebude, „ale naopak je snižovat”.

Z programu ANO pro sněmovní volby 2017

„Za klíčové považujeme předvídatelné a stabilní daňové prostředí. Nebudeme zvyšovat daně, ale naopak je snižovat. U nízko a středně příjmových skupin daně snížíme a u vysokopříjmových skupin daně stabilizujeme a dále nebudeme navyšovat. Vidíme prostor pro snížení sazby DPH, ale důležité je, aby se toto snížení promítlo v cenách pro lidi a nezůstalo v kapsách obchodníků.”

Zdroj: Program hnutí ANO pro volby do Poslanecké sněmovny 2017