V mezičase do zahájení plného provozu na konci prosince budou letadla létat jen do pěti destinací. Do roku 2020 by měla k novému letišti, které se má jmenovat pouze Letiště Istanbul, vést linka metra.

V první fázi by mělo ročně obsloužit 90 miliónů cestujících, do deseti let by jich mělo být 200 miliónů, uvedla agentura DPA. Pokud se naplní předpoklady o počtu cestujících, pak by nové istanbulské letiště skutečně bylo největší na světě. V současné době patří prvenství americké Atlantě, kde letiště za loňský rok podle DPA odbavilo 104 miliónů cestujících.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při otevření istanbulského letiště

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při otevření istanbulského letiště

FOTO: Murad Sezer, Reuters

Podle údajů provozní společnosti IGA vyšla stavba nového letiště na 10,25 miliardy eur (asi 265 miliard Kč).

„Doufám, že letiště... pomůže našemu regionu i světu... je to letiště, jaké si Istanbul zaslouží,” řekl prezident během slavnostního ceremoniálu, který se konal symbolicky v den 95. výročí vzniku Turecké republiky a kterého se zúčastnili zástupci balkánských zemí a zemí Střední Asie, katarský emír Tamim bin Hamad Sání a súdánský prezident Umar Bašír. Přítomni byli činitelé z osmnácti zemí.

Turecká prezident řídí elektrické vozítko na novém istanbulském letišti

Turecký prezident řídí elektrické vozítko na novém istanbulském letišti

FOTO: Reuters

Stávající Atatürkovo letiště, které je blíže městu, bude nadále sloužit. Postupem času by se ale mělo zmenšit a v části jeho areálu by mělo vzniknout výstaviště a největší turecký zábavní národní park, uvedl list Hürriyet.

Erdogan je znám svou vášní pro prestižní a megalomanské projekty.

Hodnostáři v čele s tureckým prezidentem při otevření nového letiště

Hodnostáři v čele s tureckým prezidentem při otevření nového letiště

FOTO: Emrah Gurel, ČTK/AP