„Určitě nám neříkali pravdu. Nemám z toho radost, je to šokující,” nechala se slyšet Navrátilová s tím, že ji stanice ujišťovala, že její výplata byla „srovnatelná” s odměnami jejích mužských kolegů.

Britská veřejnoprávní stanice byla novou legislativou nucena zveřejnit odměny svých špičkových pracovníků v rámci boje proti takzvané příjmové nerovnosti mezi pohlavími (gender pay gap).

Z těchto statistik vyplynulo, že McEnroeova roční mzda se pohybovala v pásmu 150 000 až 199 999 liber (4,3 až 5,8 miliónu korun). Navrátilová si komentováním pro BBC přišla na 15 tisíc liber (436 tisíc korun). Podle tenistky z toho vyplývá, že si televize více cení mužských než ženských hlasů.

Nedělali stejnou práci

Podle Kate Andrewsové z londýnského Institutu pro ekonomické záležitosti však vyjádření Navrátilové neodpovídají faktům. „Je to tak zavádějící, že to ani není možné. McEnroe a Navrátilová nedělají stejnou práci, nemají ani stejnou smlouvu,“ uvedla.

Podobně se vyjádřila i BBC, která uvedla, že Navrátilová a McEnroe pro BBC nepracovali ve srovnatelné pozici. McEnroe se na obrazovkách BBC v loňském roce objevil hned třicetkrát, z toho dvanáctkrát komentoval živý přenos z Wimbledonu, dále moderoval pravidelně několik dalších segmentů včetně pořadů rozhlasové stanice BBC Radio 5.

Navrátilová komentovala jen tři živé přenosy, dvakrát se objevila ve studiu, jednou účinkovala v předtočeném videu a pak už se objevila jen nárazově (čtyřikrát) v dalších segmentech.

„Takže McEnroe je ve stálém pracovním poměru, BBC mu platí za to, že pracuje exkluzivně pro ni a musí dělat spoustu věcí. Navrátilová dostala zaplaceno za několik konkrétních výstupů v průběhu Wimbledonu. A za to dostala honorář,“ shrnula Andrewsová. „Hovořit v tomto kontextu o příjmové nerovnosti mezi pohlavími je směšné,“ dodala.

Firmy musí zveřejňovat rozdíly v ohodnocení

Povinnost pro podniky s 250 a více zaměstnanci zveřejňovat rozdíl mezi průměrným ohodnocením ženských a mužských pracovníků britská vláda prosadila na začátku roku 2017, v platnost vešla legislativa na konci března téhož roku. [celá zpráva]

BBC kromě toho musela poprvé v historii zveřejnit výši odměn těch hvězd, které vydělávají nad 150 tisíc liber. Mezi 96 nejlépe placenými vystupujícími je 62 mužů a 34 žen. Nejlépe placený muž si za rok vydělá přes dva milióny liber (58 miliónů Kč), nejlépe placená žena necelého půl miliónu (13 miliónů korun). Jeden z manažerů BBC vzápětí uvedl, že televize zváží snížení odměn mužů. [celá zpráva]