Vývoj na pracovním trhu i v srpnu ovlivňovaly sezónní práce, které byly v plném proudu, uvedl Úřad práce ČR. Uchazečů o práci bylo o 6 248 méně než v červenci a o 91 648 méně než před rokem.

„Vylepšení statistiky nezabránili ani čerství absolventi, kteří tradičně v letních měsících přicházejí na trh práce,” uvedla pro Novinky ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil, upozornila šéfka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu v srpnu nabízeli 199 273 pracovních míst.

Nezaměstnanost v regionech

Nezaměstnanost v regionech

FOTO: David Ryneš, Novinky

„Podíl uchazečů na jedno volné pracovní místo tak dosahuje hodnoty pouhých 1,5. Na historicky nejnižších hodnotách se drží i podíl nezaměstnaných mladistvých a absolventů na celkovém počtu osob hledajících práci,” připomněla ekonomka.

Prostor pro další snižování nezaměstnanosti je podle ní značně omezený. „Podíl nezaměstnaných by tento rok měl v průměru dosáhnout 4,2 procenta a příští rok klesnout na 3,8 procenta. Firmy tak budou stále častěji narážet na kapacitní omezení,” uzavřela.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který naposledy zveřejnil čísla za červenec, se nezaměstnanost snížila dokonce na pouhých 2,9 procenta. Používá totiž jinou metodiku. [celá zpráva]

ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.

Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.

Čísla statistiků jsou rozdílná proti údajům úřadů práce. Úřad práce ČR (ÚP) uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území.