„Počet uchazečů o zaměstnání meziročně klesl v dubnu o téměř 88 tisíc osob. Řada regionů se v tomto ohledu dostala na historická minima. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a na vývoji se příznivě podepisují jak průmyslová výroba, tak i jarní sezónní práce, které už jsou v plném proudu,“ řekla ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

Ve více než polovině krajů se nezaměstnanost v dubnu dostala pod celorepublikový průměr. Nejlépe si vedl Plzeňský kraj, kde klesla na 2,7 procenta. Naopak nejvyšší podíl lidí bez práce měl se sedmi procenty Ústecký kraj, ale i u něj nezaměstnanost oproti březnu klesla.

Nezaměstnanost v regionech

Nezaměstnanost v regionech

FOTO: David Ryneš, Novinky

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka si Česko velmi pravděpodobně udrží první příčku s nejnižší nezaměstnaností v celé EU. Upozornil, že nezaměstnanost proti loňskému dubnu klesla o 1,3procentního bodu.

„Firmy už nemají kde brát. V tom, koho hledají, se toho v posledních měsících příliš nemění. Na prvním místě jsou opět pomocní pracovníci do výroby, kvalifikovaní dělníci, kováři a nástrojáři. V top desítce i nadále zůstávají řidiči, pracovníci ostrahy, kuchaři a řemeslníci,” řekl Dufek.

„Prohlubující se nesoulad mezi nabídkou pracovníků a poptávkou po nich ze strany zaměstnavatelů vytváří letos ideální podmínky pro další zrychlení růstu mezd a výsledně i inflace,“ upozornil ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák.