Najít kupce pro Westinghouse, který od roku 2013 nevydělává a potýká se s nárůstem nákladů u projektů jaderných elektráren v USA, nebude lehké. To potvrzuje i fakt, že samotná Toshiba si už také najala bankrotové právníky, píše Reuters s odkazem na své zdroje.

Toshiba, známá hlavně jako výrobce elektroniky, jadernou firmu Westinghouse koupila před 10 lety za 5,4 miliardy dolarů. V posledních letech ale pro ni znamená břemeno a táhne ji do ztrát. Podle některých analytiků ohrožuje budoucnost Toshiby. Prezident japonské firmy Satoši Tsunakawa dříve v březnu na tiskové konferenci uvedl, že vážně zvažují prodej Westinghouse. [celá zpráva]

Týmy expertů na restrukturalizaci si najaly už také energetické firmy Scana Corp a Southern Co, pro které Westinghouse postavil první jaderné elektrárny v USA před více než 30 lety. Nyní pro ně buduje elektrárny v Jižní Karolíně a Georgii, u kterých náklady oproti plánům narostly podle zdrojů z oboru o několik miliard dolarů.

Pokud by došlo k bankrotu Westingouse, Scana a Southern by byly mezi největšími věřiteli. Nyní se chystají na právní bitvu, aby firmy zachránily co nejvíce peněz v rámci bankrotového řízení. „Jestli Westinghouse požádá o bankrotovou ochranu, či nikoli, je na rozhodnutí představenstva. Je předčasné věc komentovat,“ uvedla v prohlášení Toshiba.

Westinghouse byl jedním z uchazečů v tendru na dostavbu Temelína, který ale ČEZ v roce 2014 zrušil.