Odstupné by bylo za tři měsíce podle zákona, a ne podle kolektivní smlouvy, která počítá s částkou za jeden rok. Podle Mládka peníze OKD dojdou v červnu.

„V případě, že firma nebude schopna dostát svým závazkům, máme zákonný mechanismus, který umožní úřadům práce proplácet nevyplacené mzdy, dokonce i odstupné. Zatím to vypadá na odstupné podle zákona, což jsou v principu tři měsíce. Je otázkou, co bude s tím odstupným, které je pouze vyjednáno v kolektivní smlouvě, pokud firma nemá peníze,” uvedl Mládek.

Vláda také plánuje, že by propuštění horníci z OKD dostávali měsíčně příspěvek 8000 korun. Ostatní zaměstnanci by dostávali 7000. Příspěvek by se vyplácel maximálně tři roky, záleželo by na odpracovaných letech. Podle hrubých odhadů se tak jedná řádově o miliardy korun ze státního rozpočtu.

Těžební firma podala v úterý sama na sebe insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím dál pokračuje. O případné insolvenci rozhodne soud.