"Jsou úzké a krátké. Často se musí lámat kosti, aby se tam mrtví vešli. To je naprosto nepřijatelné," řekla Šlechtová na adresu levných papírových rakví. Nově by rakev sice mohla být papírová, ale minimálně pětivrstvá a dostatečně velká. Pozůstalí samozřejmě budou dál moci vybírat i z dřevěných rakví.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Změna by se měla týkat také pohřbívání mrtvě narozených dětí do 500 gramů. "Nyní ho lékaři považují za odpad a dávají ho do stejných míst jako například amputované končetiny. My navrhujeme, aby o případném pohřbení rozhodli rodiče. V případě, že by se nevyjádřili do 48 hodin, plod by byl považován za odpad," uvedla ministryně, pod jejíž resort pohřebnictví spadá.

Místnost pro pozůstalé

Nově by také všechny pohřební služby a krematoria musely mít speciální místnost pro případnou úpravu a také kontrolu zesnulých. "I když se jedná o soukromou společnost, musela by tam pozůstalou rodinu pustit. Slibujeme si od toho i zlepšení kontroly provozovny," doplnila Šlechtová.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Počítá také se zavedením povinného registru pohřebních vozidel a kontrolou ceny za kilometr převozu. Ta se nyní pohybuje v průměru kolem 21 korun. "Když ji někdo napálí třeba na 50 korun, pozůstalí se na nás budou moci obrátit. Nechceme stanovit maximální cenu, ale provozovatel ji bude muset odůvodnit," uvedla ministryně.

Pokuta až půl miliónu

Do konce června chce Šlechtová novelu předložit vládě, platit by měla od příštího roku.

Další změnou má být požadavek, podle kterého každý, kdo chce podnikat v pohřebnictví, bude muset složit zkoušku a mít povinnou praxi v oboru. V případě základního vzdělání bude praxe minimálně deset let.

Novela vymezuje i postihy. Fyzická osoba může za jeden přestupek dostat pokutu až 100 000 korun, právnická až 500 000 Kč. "A v případě, že by se stalo to, co nedávno v krematoriu v Horažďovicích, počítáme i s nepodmíněnými tresty. Pokud nechá někdo tělo na vozíku bez rakve, tak je to hanobení lidských pozůstatků. A tam těch těl bylo zhruba dvacet. To je trestný čin, za který nově budou dva až tři roky nepodmíněně," upozornila.

V Horažďovicích se nedávno přišlo na to, že firma těla mrtvých ukládala i mimo chladicí boxy. Někteří nebožtíci leželi delší dobu na chodbách.

Čtěte také: Nebožtíky nechávali v pohřební službě na Klatovsku na chodbě, hrozila epidemie