„Smlouva s WEC není výběrem dodavatele paliva, ale dohodou o vývoji a následném testování několika palivových souborů. I WEC by měl získat příslušnou licenci. Výhoda pro ČEZ by byla v možnosti následné diverzifikace dodavatelů paliva. Diverzifikace  dodavatelů je v řadě zemí standardní,” řekl Novinkám mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ má se současným dodavatelem paliva smlouvu do roku 2020 s opcí na pět let.

„Ale hodláme otestovat trh a vybrat si nejlepší nabídku. Letos předpokládáme vyhotovení zadávací dokumentace a vlastní tendr by mohl být zahájen nejpozději počátkem roku 2017. Výsledek bychom chtěli vyhlásit v roce 2019,” dodal Kříž.

Westinghouse v pondělí oznámil, že dodá společnosti ČEZ pro Temelín šest testovacích palivových souborů (tzv. Lead Test Assemblies).

Více dodavatelů žádá i Brusel

„Smlouva na tuto dodávku podepsaná mezi oběma společnostmi je v souladu se standardy v jaderném průmyslu pro licencování a vývoj nového paliva, které má být použito v provozovaných reaktorech. JE Temelín v současné době používá palivo specifického designu, pro zajištění bezpečné kompatibility s ním je proto třeba nové palivo pečlivě testovat po dobu dvou let,” uvedl Westinghouse v tiskové zprávě.

Podle smlouvy budou testovací soubory vyrobeny v závodě Westinghouse ve švédském Västerås.

Evropská komise schválila v květnu 2014 Strategii evropské energetické bezpečnosti, v níž uvádí, že „provozovatelé všech elektráren mají zajistit diverzifikované portfolio dodávek paliva“.

V Evropské unii je nyní 131 jaderných elektráren, z nichž 60 procent je založeno na technologii Westinghouse, ať už amerického, nebo evropského designu. Pět zemí (Bulharsko, Slovensko, Finsko, Maďarsko a Česko) provozuje ruské reaktory (čtyři typu VVER-1000 a 14 typu VVER-440). Tyto země jsou v současnosti stoprocentně závislé na dodávkách paliva z Ruska.