„Kouře si při pochůzce všiml jeden z pracovníků, který pomocí ručního hasicího přístroje zařízení ochladil. Během několika minut dorazili na místo hasiči elektrárny, kteří už pouze provedli kontrolu pomocí termovize,“ uvedl Sviták.

Že nešlo o požár, potvrdil i přivolaný vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. „Předběžnou příčinou byl elektrický zkrat v zařízení, které vyvíjí páru pro zvlhčování vzduchu ve sběracím zařízení generátoru. Do potvrzení příčiny byly z preventivních důvodů odstaveny i zbývající tři parní vyvíječe,“ vysvětlil Sviták.

Poznamenal, že událost je předběžně ohodnocena mimo stupnici INES, tedy bez jakéhokoli vlivu na provoz a jadernou bezpečnost.

Pátý výjezd hasičů

O situaci byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s dohodou z Melku předal informaci Rakousku. To bylo informováno také od provozovatele elektrárny.

„Od roku 2007 je to teprve pátý podobný výjezd temelínských hasičů v areálu elektrárny,“ podotkl Sviták a dodal, že naposledy byla důvodem technická závada elektrického vysoušeče rukou na toaletě lékařského personálu letos v květnu. Ve všech případech se vše obešlo bez zranění a dopadů na provoz a jadernou bezpečnost.