Dráhy jsou tak další velkou státní firmou, která s jistým zpožděním umožní dnes již široce rozšířené placení kartou. ČD už nabízejí platby kartou ve 420 pokladnách a v e-shopu, a pokud bude testování úspěšné, rozšíří tuto možnost i na vybrané sítě vlaků.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ve vlacích ČD zkoušky probíhají na deseti platebních terminálech karet dvou různých typů. Jsou vybaveny pro příjem karet jak bezkontaktně, tak pro přenos dat z čipu nebo z magnetického proužku a je možné platit kartami Mastercard, VISA, DinersClub, JCB a American Express.

Fungují i bez signálu

„Výhodou testovaných terminálů je možnost pracovat také v režimu off-line, kdy je umožněna transakce kartou bez potřeby komunikace s bankou až do částky 990 Kč. Vzhledem k tomu, že průměrná cena jízdenky hrazená ve vlaku se pohybuje okolo 120 Kč, umožní tyto terminály odbavení většiny zákazníků i v místech, kde není dostatečné pokrytí mobilním signálem pro on-line komunikaci s bankou,” řekl Šťáhlavský.

Placení všemi druhy karet zavádí na svých pobočkách letos postupně také například Česká pošta – do nedávna se na poště mohlo platit pouze kartami partnerské ČSOB.