I když pokuta může za zmíněné prohřešky dosáhnout až 120 tisíc korun, tak vysokou sankci ale letos zatím nikdo nedostal.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Nejvyšší byla zatím ve výši 50 tisíc korun,“ řekl Právu mluvčí elektrárny Marek Sviták. Upřesnil, že ji dostal dodavatel, u jehož zaměstnanců byl zjištěn zbytkový alkohol hned dvakrát. Přitom v Temelíně je na alkohol a jiné návykové látky nulová tolerance. Trojí prohřešek už by znamenal finanční postih v maximální výši.

Zpřísnili sankce

„Smyslem není vybírat peníze od dodavatelů. Je to o dodržování pravidel, která platí pro všechny. V jaderných elektrárnách jsme v tomto ohledu velmi přísní,“ zdůraznila ředitelka bezpečnosti elektráren ČEZ Iva Kubáňová. Sankce za alkohol podle jejích slov vedení elektrárny začátkem letošního roku výrazně zvýšilo. Předtím šlo o pokuty maximálně do 25 tisíc korun.

Letos už ochranka od počátku roku provedla testy na alkohol u více než sedmi tisíc lidí. Drtivá většina byla negativní. Pozitivních bylo pouze třináct a ve dvanácti případech se týkaly dodavatelských firem.

„Většinou šlo o lidi, kteří pracují v Temelíně krátce a podcenili zbytkový alkohol,“ konstatoval Sviták. Připomněl, že od loňského roku ČEZ v Temelíně testuje své zaměstnance i dodavatele také na přítomnost drog. Používá k tomu stejné vybavení jako má policie. I zde jsou trestem za porušení vysoké pokuty pro dodavatele a doživotní zákazy vstupu pro zaměstnance. Takový případ ale zatím nenastal.