Babiš se účastnil v úterý jednání ministrů financí EU (Ecofinu).

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Řecko bylo na programu jako první bod Ecofinu a reakce států, které nejsou státy eurozóny, byly, že se tu informaci o nějakých úvahách o překlenovací půjčce z fondu EFSM dozvěděli z médií, protože nás nikdo neinformoval,” řekl ministr financí.

„Vystoupil hlavně zástupce Velké Británie, který zopakoval názor nás všech (mimo euro), že Rada EU v říjnu 2010 jednoznačně rozhodla o tom, že fond EFSM skončí v červnu 2013 a nebude se používat. Problémy eurozóny s Řeckem má řešit záchranný fond ESM, na to byl založen,” dodal Babiš.

O chystaném hlasování o použití EFSM informovala média s odkazem na prohlášení šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema s tím, že by to mohlo být dočasné řešení, než Atény přijmou podmínky záchranného fondu eurozóny a budou čerpat z něj. Podle Babiše se o něčem takovém ale večer hlasovat nemá.

Země mimo euro odmítají, aby překlenovací půjčka pro Řecko asi na tři měsíce byla na úkor rozpočtu EU. „Většina států eurozóny se na tom shodla, takže žádný takový návrh nebyl,” řekl Babiš. Dijsselbloem je prý informoval, že zástupci Evropské komise teď analyzují způsob, jak takovou krátkodobou půjčku poskytnout.

„Ale zatím nevědí, jak to řešit, a čeká se, co řekne Řecko na ty drastické závazky, aby to eurozóna řešila a refinancovala jeho dluhy,” dodal ministr financí.

Čistě teoreticky, pokud by se měl fond EFSM, který pomohl postavit svého času ekonomicky na nohy Irsko a Portugalsko, použít, ručilo by Česko něco přes čtyři miliardy korun. Fond byl financován pomocí dluhopisů Evropské komise a k vyplácení záruk z příspěvků do rozpočtu EU by došlo jen tehdy, kdyby zkrachoval.