„Řecké akcie ve čtvrtek vzrostly o 8,2 procenta a jejich index se tak stal jednoznačně nejúspěšnějším mezi světovými akciovými indexy. Důvodem byl optimismus na trhu, že se Aténám konečně podaří dohodnout s věřiteli,“ řekl Novinkám analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle mluvčího řecké burzy šlo o nejlepší výsledek za čtyři měsíce, kdy v únoru dvakrát posílil hlavní burzovní index o víc než deset procent.

Naděje na dohodu podle zahraničních webů podpořilo setkání řeckého premiéra Alexise Tsiprase s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Bruselu. Ti už předtím zdůraznili potřebu dohody Řeků s věřiteli.

Špatné zprávy přišly po zavření burzy

Evropská komise přitom už ve středu prohlásila, že s novým řeckým plánem reforem není spokojena a „čeká něco jiného“. Ve čtvrtek Atény varovala, že čas pro dosažení kompromisu skončil. Mezinárodní měnový fond poté oznámil, že jeho zástupci přerušili jednání v Bruselu a odletěli domů kvůli vážným rozepřím s Aténami. Nejmenovaný řecký činitel později večer dodal, že z Bruselu odletěla i řecká delegace vyjednávačů věnujících se technickým detailům připravované dohody. [celá zpráva]

Zprávy o ultimátu a odjezdu delegace MMF se ale objevily až kolem páté odpoledne středoevropského času. V té době byla vzhledem k posunu času Aténská burza už hodinu zavřená.

„Ve čtvrtek po trhu běhala šeptanda, že by snad Německo mohlo zmírnit svůj postoj k Řecku a odblokovat poslední část záchranného úvěru. Nicméně po zavření burzy se objevila informace, že MMF stahuje svůj tým z Atén do Washingtonu, a přidal se Donald Tusk s přitvrzením rétoriky. Výsledkem je obrat, v pátek už zase řecká burza krvácí,” řekl Novinkám hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Prudké výkyvy u řeckých akcií i dluhopisů jsou podle něj jen pro velmi otrlé spekulanty. V pátek odpoledne ztrácely řecké akcie více než čtyři procenta, akcie bank i více než osm procent.

„Jaká je šance na dosažení dohody mezi Řeckem a věřiteli, to tu v tuto chvíli ví nejspíš jen Alexis Tsipras, který rozehrál velmi nebezpečnou hru, dal v sázku osud své země, smysl jeho strategie ale zdravému rozumu uniká,” dodává Marek.

ECB podržela řecké banky

„Čtvrteční růst mohla podpořit i zpráva, že Evropská centrální banka (ECB) navýšila objem poskytnuté likvidity v rámci programu ELA, což pomůže řeckým bankám,” domnívá se Frayer. V pátek ráno se ale podle něj objevily zprávy, že evropští představitelé pracují na scénáři bankrotu země.

Řecký premiér Alexis Tsipras při setkání s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem

Řecký premiér Alexis Tsipras při setkání s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem

FOTO: Pool, Reuters

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátek řekl, že jednání o finanční pomoci budou obnovena. „Jednání znovu začnou, nejprve na technické úrovni, pak na politické," citovala ČTK rozhlasovou stanici France Culture. ”Dohoda je v příštích dnech nezbytná," prohlásil Juncker. „Míč je na řeckém hřišti," dodal.

Atény doufají, že dosáhnou dohody s věřiteli na zasedání ministrů financí eurozóny, které se uskuteční příští čtvrtek. Řecko potřebuje na konci června zaplatit MMF 1,6 miliardy eur, bez uvolnění zbývající pomoci ale na splátku nemá prostředky.