„V souhrnu za jedenáct měsíců loňského roku činí přebytek obchodní bilance 159,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 42,9 miliardy korun více,” uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vývoz se proti předloňskému listopadu zvýšil o 3,6 procenta a dovoz o 3,1 procenta. Novák doplnil, že klíčovým vývozním artiklem jsou stále dopravní prostředky. Jich se v listopadu vyvezlo meziročně více o 5,7 procenta.

Podle statistiků se na celkové bilanci vedle obchodu s minerálními palivy kladně podepsalo i zlepšení výsledku obchodování s nápoji a tabákem.

Přebytek v obchodování se státy Evropské unie se meziročně zvýšil o 3,2 miliardy na 50,4 miliardy korun. Schodek obchodu se státy mimo Unii se prohloubil o 1,3 miliardy na 36 miliard korun. Vývoz roste hlavně do Polska a Velké Británie – dokonce dvojciferně.

Pokles nastal v obchodování s Ruskem, a to o 23 procent, což je důsledkem obchodních sankcí. Dovoz poklesl o 33 procent.