Spojením by vznikla třetí největší síť rychlého občerstvení na světě s ročními tržbami 22 miliard dolarů a více než 18 tisíci restauracemi ve sto zemích světa, uvedly firmy v tiskovém prohlášení.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Dodaly, že hodlají zachovat obě značky a že centrála nové společné bude v Kanadě. Tím, že se Burger King odstěhuje z Miami na Floridě, ušetří na daních. Firemní daně v Kanadě jsou nižší než v USA, kde jsou podle CNN jedny z nejvyšších daní pro firmy z vyspělých zemí. Podle přehledu KPMG je firemní daň v USA 40 procent, zatímco v Kanadě 26,5 procenta.

Podobný postup využily v posledních letech desítky velkých firem. Letos to byly například farmaceutické firmy AbbVie nebo Mylan, které nově platí daně v Británii, respektive Nizozemsku. Velmi nízké daně platí v Irsku také například společnost Apple.

Množství podobných fúzí přitáhlo pozornost Bílého domu a americký prezident Barack Obama vyzval firmy k „ekonomickému vlastenectví“.

„Prohlašují, že sídlí někde jinde, i když většinu provozu mají tady... Je mi jedno, že je to legální – je to špatně,“ prohlásil v červenci Obama.

V Česku působí Burger King od roku 2008, v současné době má v tuzemsku 14 restaurací.