„V tuto chvíli jednáme s investorem o podmínkách jeho vstupu do průmyslové zóny Mošnov. Jedná se o 500 až 1000 nových pracovních míst,“ uvedl ostravský primátor Petr Kajnar (zvolen za ČSSD). Jak daleko jednání o investici jsou, neřekl.

„Bude záležet na tom, dokdy se investor zaváže, dokdy novou továrnu postaví. Zajímá se o více míst v ČR, je to obvyklá praxe investorů, hledají prostě ty nejvýhodnější podmínky a rozhodnou se na poslední chvíli. V případě, kdyby se rozhodl pro nás, tak si myslím, že může začít stavět neprodleně a během jednoho roku či dvou by výroba mohla být v Mošnově spuštěna,“ nastínil primátor.

Investor žádá opravu krajské silnice

Náměstek hejtmana Daniel Havlík (ČSSD) se shodl s Kajnarem v tom, že v Mošnově by mohlo díky investici Hyundai Mobis vzniknout 500 až 1000 pracovních míst. Má však za to, že prvních 500 lidí by mohlo najít v závodě práci až v roce 2017.

„Jednání probíhají, jsem optimistou a věřím tomu, že se domluvíme,“ řekl Havlík s tím, že i když se korejský investor netají tím, že je pro něj mošnovská lokalita zajímavá, zároveň sonduje možnost postavit závod i na jiných místech.

„Jsme myslím schopni vytvořit takové podmínky, že Mošnov bude pro firmu nejvýhodnější,“ ujistil Havlík a dodal, že jednou z podmínek je například oprava krajské silnice mezi Příborem a průmyslovou zónou Mošnov. „Letos ji už asi opravit nestihneme, ale v příštím roce by to mělo být jisté. Budeme o tom mluvit i na krajském zastupitelstvu,“ poznamenal ve středu náměstek hejtmana.

„V současné době pro nás Hyundai Mobis dělá předmontáž čtyř klíčových modulů, kterými jsou přední náprava s motorem a převodovkou, zadní víceprvková náprava, přední blok v kabině a přední konec auta s chladičem a světlomety. Tyto moduly postupují z montážní haly Hyundai Mobis na pásovém přepravníku rovnou do haly finální montáže v závodě HMMC, kde jsou montovány do aut na výrobní lince,“ popsal mluvčí HMMC Petr Vaněk a upozornil, že zvažovaná investice Hyundai Mobis je rozšířením výrobní kapacity stávajícího závodu v Nošovicích.

To, jak daleko jsou jednání o příchodu firmy do mošnovské průmyslové zóny, nechtěl komentovat. „Rozhodnutí o investici, včetně jejího umístění, je zcela v rukou společnosti Hyundai Mobis,“ doplnil.