Současné Sydney Airport je jedno z nejdéle nepřetržitě fungujících letišť na světě. Projektové práce nového letiště začnou podle premiéra okamžitě. Zahájení stavebních prací Abbott předpokládá v roce 2016.

Abbott, který se úřadu předsedy vlády ujal na konci loňského roku, se zaměřuje na infrastrukturu, od které si slibuje, že zmírní dopad utichajícího boomu investic v důlním průmyslu na růst domácí ekonomiky.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Současné sydneyské mezinárodní letiště Kingsforda Smithe funguje s každodenní sedmihodinovou noční přestávkou

Zdroj: Reuters

Letiště se bude nacházet na západosydneyském předměstí Badgerys Creek, které leží zhruba 50 kilometrů od obchodního centra. Náklady na vybudování letiště se odhadují na 2,4 miliardy dolarů (zhruba 44,8 miliardy korun). Finance na něj půjdou především ze soukromého sektoru.

Desítky tisíc pracovních míst

Vláda si vezme na starost vybudování okolní infrastruktury včetně silnic, citoval premiéra na svém webu list Sydney Morning Herald.

"V podstatě to bude balík infrastruktury pro západní Sydney, dlouhou dobu zpožděný balík..., který zahrnuje také letiště," řekl Abbott.

První letadla by nové letiště mohlo odbavit v polovině 20. let. Jakmile najede na plný provoz, vytvoří prý až 60 000 pracovních míst.

Abbott dal podle zpravodajského serveru BBC zároveň na srozuměnou, že chce letiště bez přerušení nočního provozu. Současné sydneyské mezinárodní letiště Kingsforda Smithe je od města vzdáleno osm kilometrů a funguje se sedmihodinovou noční přestávkou v letovém provozu.